Za nami V edycja Biegu dla Zdrowia Psychicznego. W sobotę (21.09) na rudzkiej Burloch Arenie na linii startu zameldowało się w sumie ponad 200 biegaczy oraz miłośników Nordic Walking. Tutaj uzyskany czas, ani pokonany dystans nie były najważniejsze, nie było też wygranych i przegranych. Najważniejsza była solidarność, otwarte serca oraz wspólna dobra zabawa.

 Impreza od 5 lat związana jest z obchodami Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Jako organizatorzy Biegu zwracamy uwagę na dwie bardzo ważne społecznie kwestie, integrację z osobami chorującymi psychicznie oraz wpływ zdrowia fizycznego na dobrostan psychiczny. Intencją naszego Biegu jest przeciwdziałanie stygmatyzacji osób chorujących psychicznie oraz popularyzacja idei higieny psychicznej poprzez aktywność fizyczną. By wziąć udział w tegorocznej edycji do Orzegowa przyjechali nie tylko mieszkańcy Rudy Śląskiej, ale również zawodnicy m.in. z Mikołowa, Tarnowskich Gór, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Lublińca, Bytomia, czy Czeladzi.

Wszyscy mieli do pokonania dystans 5 km na pętli Burloch Areny oraz w pobliskim parku. Startować można było w kategoriach biegowych lub nordic walking. „Organizujemy ten bieg, starając się połączyć sferę zdrowia psychicznego i fizycznego. Chcemy działać społecznie z pacjentami. Działamy razem, biegamy razem i staramy się wszystko robić razem, w duchu wzajemnego zrozumienia i akceptacji”- podkreśliła Natalia Lonser, terapeuta zajęciowy na Oddziale Psychiatrii Dziennej Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach. „Cieszę się, że tak dużo osób przyjechało, by wziąć udział w biegu i to nie tylko z naszego miasta, bo dzisiaj wszyscy tutaj są zwycięzcami i o tym pamiętajmy”- dodała obecna na Biegu Prezydent Miasta Grażyna Dziedzic.

Tegorocznej imprezie towarzyszyła charytatywna zbiórka na zakup nowoczesnego aparatu USG na potrzeby bielszowickiego Oddziału Pediatrycznego oraz tradycyjnie kiermasz prac wykonanych przez pacjentów podczas zajęć terapeutycznych prowadzonych w Oddziałach Psychiatrycznych Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok.

Organizatorzy Biegu:

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Spółka z o.o.
Oddział Psychiatrii Dziennej w Bielszowicach
MOSiR Ruda Śląsk

Patronat nad Biegiem objęła Prezydent Miasta Grażyna DziedzicSponsorem tegorocznej imprezy była firma PreZero Service Południe Sp. z o.o.

Więcej na ten temat przeczytasz:
https://wiadomoscirudzkie.pl/wiado…/…/solidarni-w-biegu,9809

Źródło: własne/Wiadomości Rudzkie