Perinatologii, Ginekologii i Położnictwa

Godula, Pawilon A, piętra 1-4

dr hab. n. med. Wojciech Cnota
dr hab. n. med. Wojciech CnotaOrdynator

Oddział dysponuje 72 łóżkami i zapewnia kompleksową opiekę nad pacjentem w zakresie diagnostyki i leczenia, w tym operacyjnego w dziedzinie położnictwa, ginekologii i perinatologii.
W ramach oddziału funkcjonują odcinki: ginekologiczny, położniczy i patologii ciąży. Wydzielona została również dwułóżkowa sala intensywnej opieki medycznej. Na bazie Oddziału w Goduli zorganizowany jest Oddział Kliniczny Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Nasz Oddział posiada prestiżowy trzeci stopień referencyjności. Posiada uprawnienia do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie położnictwa, ginekologii oraz perinatologii. Komfort rodzenia zapewnia nowocześnie wyposażony Zespół Porodowy. Oddział powiązany jest z Traktem Porodowym wyposażonym  m. in. w przestronną salę do wykonywania cięć cesarskich, specjalistyczną wannę do rodzenia w wodzie oraz 4 komfortowe sale porodów rodzinnych z łazienkami, wygodnymi łóżkami dla rodzącej i kanapami dla osób towarzyszących (jeden z pokoi przystosowany jest również dla osób niepełnosprawnych). Każda sala jest monitorowana i klimatyzowana.

Nasz Oddział jako jedyny na Śląsku wykonuje zabiegi fetoskopowe. Zabiegi te polegają na ratowaniu życia bliźniaków w dość specyficznym powikłaniu ciąży bliźniaczej, jakim jest zespół przetoczenia zwany również zespołem podkradania. Współpracujemy z PTG, PTGP, SWOG, FMF oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Jagiellońskim. Prowadzimy badania naukowe w zakresie porodu przedwczesnego. Wykonujemy zabiegi w zakresie onkologii ginekologicznej. Do dyspozycji naszych lekarzy jest m.in. nowoczesny nóż harmoniczny, to dzięki niemu skomplikowane operacje wykonywane są teraz szybciej i efektywniej, a do tego są praktycznie bezkrwawe. Lotus Ultrasonic Scalpel to nowoczesne urządzenie służące do chirurgii jamy brzusznej, zarówno tej laparoskopowej jak i otwartej. Posiadamy największe w regionie doświadczenie w porodach dzieci z wadami rozwojowymi. Współpracujemy z Hospicjum Perinatalnym. Opieka nad ciążą wysokiego ryzyka, powikłaną i wielopłodową to nasza domena. Stosujemy inwazyjne procedury lecznicze i diagnostyczne w ciąży. Oddział powiązany jest z Salami Operacyjnymi: Ginekologiczną i dwiema Położniczymi oraz Zespołem Porodowym, Poradnią Ginekologiczno-Położniczą i Poradnią Patologii Ciąży, Kardiologii Prenatalnej i Diagnostyki Wad Płodu. W Szpitalu w Goduli funkcjonują również ściśle powiązane z naszym Oddziałem Pracownia USG o Profilu Ginekologiczno-Położniczym i bezpłatna Szkoła Rodzenia.

Celem przeprowadzenia konsultacji do znieczulania porodu proszę:

  • Pobrać ankietę anestezjologiczną
  • Wypełnić ankietę wpisując nazwisko, imię, nr telefonu oraz datę planowanego porodu
  • Wypełnioną ankietę przesłać na e-mail: konsultacje@szpitalruda.pl lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
  • Po otrzymaniu ankiety lekarz anestezjolog będzie kontaktował się telefonicznie.