Zakład Opiekuńczo-Leczniczy
Bielszowice, Pawilon C, 1 piętro
Nasz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest kameralnym oddziałem, w wyremontowanym i w pełni dostosowanym obiekcie Szpitala w dzielnicy Bielszowice. Zapewnia całodobową opiekę osobom niewymagającym hospitalizacji, a których stan zdrowia i stopień sprawności nie pozwala na przebywanie w środowisku domowym. Do momentu uzyskania kontraktu z NFZ usługi świadczone w naszym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym są odpłatne. Koszt jednodniowego pobytu to obecnie 140 złotych. Po stronie pacjentów są także dodatkowe koszty związane z zakupem leków i pieluchomajtek. Pobyt nie jest zatem ograniczony względami medycznymi, a jedynie wolą pacjenta i jego bliskich oraz możliwościami zakładu. Przyjmujemy osoby dorosłe wymagające codziennej opieki i pomocy oraz profesjonalnej pielęgnacji, usprawnienia rehabilitacyjnego, kontynuacji leczenia przewlekłego, a także osoby w okresie poszpitalnym na czas zdrowienia i rekonwalescencji.
W ramach pobytów zapewniamy opiekę lekarską, całodobowe świadczenia pielęgniarskie i opiekuńcze oraz dużą dozę indywidualnie dobranej rehabilitacji, opiekę psychologa, dietetyka, logopedy, a także organizowane zgodnie z zainteresowaniami i możliwościami podopiecznych zajęcia terapeutyczne. W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta lokalizacja zakładu pozwała na szybki transport do oddziałów Szpitala i zapewnia możliwość konsultacji ze specjalistami różnych dziedzin medycyny. Przyjęcie pacjenta odbywa się na wniosek o przyjęcie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i za zgodą osoby przyjmowanej lub jej przedstawiciela prawnego. Po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną osoby ubiegającej się o przyjęcie zawierana jest umowa cywilno-prawna na świadczenia opiekuńczo-lecznicze. Oferujemy 16 miejsc w komfortowo wyposażonych pokojach. W zakładzie znajdują się również: doskonale wyposażone sale do rehabilitacji ze sprzętem do kinezyterapii (UGUL, tablica do ćwiczeń ręki, drabinki, rowery stacjonarne, rotory do kończyn górnych i dolnych, sprzęt do nauki chodu) i fizykoterapii (m.in. laser, ultradźwięki, sprzęt do elektroterapii, Prądy Tensa, Diadynamic, Trabert, mikroprądy, galwanizacja), pokój dziennego pobytu, aneks kuchenny, pokój do prowadzenia terapii zajęciowej, pokój badań, gabinet zabiegowy. Zakład posiada sprzęt i urządzenia wspomagające bezpieczeństwo osób o ograniczonej sprawności, takie jak: przywoławczy system alarmowy, windę, podnośniki do kąpieli, wózki inwalidzkie, chodziki, balkoniki. Wszystkie wysokiej kasy łóżka elektryczne są wyposażone w materace przeciwodleżynowe. Wyżywienie obejmuje pięć posiłków dziennie z uwzględnieniem zalecanych diet. Oddział zapewnia konsultacje dietetyka. Na życzenie pacjenta lub jego bliskich zapewniamy opiekę duszpasterzy. W budynku Zakładu mieści się również Kaplica Szpitalna.
Osoba ubiegająca się o przyjęcie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego zobowiązana jest do przedłożenia stosownych dokumentów:
1. Wniosek o przyjęcie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego podpisany przez osobę kierowaną.
W przypadku osób niemogących wyrazić świadomie zgody na umieszczenie w ZOL konieczna jest zgoda opiekuna prawnego lub postanowienie Sądu o umieszczeniu bez zgody. W przypadku osoby ubezwłasnowolnionej do wniosku o przyjęcie należy dołączyć:
– postanowienie Sądu o ubezwłasnowolnieniu,
– postanowienie Sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego,
– zgodę Sądu na umieszczenie w zakładzie.
2. Zaświadczenie lekarskie
Jeśli lekarz w zaświadczeniu lekarskim zaznaczy współistnienie choroby psychicznej, wymagane jest dodatkowo zaświadczenie od lekarza psychiatry (wyłącznie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego) o aktualnym stanie zdrowia i braku przeciwwskazań do przebywania w ZOL o profilu ogólnym.
3. Wywiad pielęgniarki środowiskowej
4. Karta oceny świadczeniobiorcy wg skali opartej na skali Barthel
5. Kserokopie posiadanej dokumentacji: medycznej w tym karty informacyjnej z leczenia szpitalnego, ubezpieczenia zdrowotnego, dowodu osobistego.
Dokumenty należy złożyć osobiście do kierownika zakładu lub przesłać listownie pod adres:
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp.z O.O.
ul. Główna 11,
41-711 Ruda Śląska
DOKUMENTY DO POBRANIA:
W dniu przyjęcia do zakładu pacjent lub jego opiekun przedstawia dowód wpłaty na sumę podaną w zawartej umowie. Niezbędnymi dokumentami wymaganymi w dniu przyjęcia pacjenta do zakładu są:
- Aktualny dowód osobisty,
- Aktualny dokument potwierdzający ubezpieczenie / legitymacja emeryta/rencisty
- Aktualne badania (dotyczy pobytów dłuższych niż miesiąc) tj. RTG klatki piersiowej (PA+bok), morfologia krwi, badania biochemiczne: mocznik, kreatynina, ASPAT, ALAT, lipidogram, elektrolity: sód, potas, INR (u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe), badanie ogólne moczu, EKG.
- Aktualne wypisy ze szpitala lub innych placówek
W dniu przyjęcia do zakładu pacjent powinien posiadać:
- Zestaw toaletowy (przybory do higieny jamy ustnej, 2 myjki, mydło w płynie, 2 ręczniki, przybory do golenia, chusteczki jednorazowe, szampon do włosów, oliwkę do ciała),
- Leki własne
- Piżamę, koszulę nocną, skarpety, dresy lub ubiór sportowy, stabilne obuwie. Na prośbę pacjenta i/lub personelu zakładu w czasie pobytu pacjenta w zakładzie powyższe wyposażenie własne pacjenta winno być zmieniane i/lub uzupełniane.
- Środki pomocnicze tj. pieluchomajtki, opatrunki do kontynuacji leczenia odleżyn, worki do zaopatrzenia stomii, glukometr, paski do oznaczenia poziomu glikemii i peny.
Zakład może wypisać pacjenta, w przypadku, gdy:
- Pacjent uzyskał miejsce w innej placówce opiekuńczej;
- Na żądanie pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego;
- Niewywiązywania się z obowiązku wnoszenia opłaty;
- Niestosowania się do zasad obowiązujących w zakładzie.
Warunki skierowania i przyjęcia
Warunkiem przyjęcia pacjenta jest kwalifikacja lekarza opiniującego ZOL oraz przedłożenie kompletu dokumentacji.
Kierownik ZOL powiadamia osobę zainteresowaną o terminie przyjęcia do zakładu drogą telefoniczną lub na piśmie.
Osoby oczekujące na miejsce w Zakładzie umieszcza się na LIŚCIE OSÓB OCZEKUJĄCYCH, prowadzonej przez kierującego i udostępnianej osobom zainteresowanym.
W przypadkach nagłych, wynikających ze zdarzeń losowych i uzasadnionych stanem zdrowia, na wniosek lekarza, może być wydane skierowanie na czas określony poza kolejnością.
W dniu przyjęcia dokonuje się w zakładzie ocenę stanu zdrowia pacjenta wg skali Barthel. Jeżeli ocena przekracza 40 pkt pacjent nie może być przyjęty do zakładu.
Przeciwwskazania do przyjęcia
- stany chorobowe wymagające całodobowej opieki lekarskiej lub hospitalizacji
- choroba nowotworowa
- zaburzenia i choroby psychiczne
- uzależnienie od alkoholu lub środków psychoaktywnych.
Do momentu uzyskania kontraktu z NFZ usługi świadczone w naszym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym są odpłatne.
Koszt pobytu:
1 dzień -140 złotych
Po stronie pacjentów są także dodatkowe koszty związane z zakupem leków i pieluchomajtek.
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o. o.
ul. Główna 11
41-711 Ruda Śląska (Bielszowice)
telefon: 32 3440848
e-mail: zol@szpitalruda.pl
Kierownik zakładu:
Hanna Sobiech
pon.- pt. w godz. 7.00- 14.35
tel. 32 3440846
e-mail: hsobiech@szpitalruda.pl