„Wreszcie zaczynamy, do tego z pozytywnym nastawieniem”– podkreśla lek. med. Elżbieta Wądek nowy ordynator Oddziału Kardiologii w rudzkim Szpitalu Miejskim. Oddział wznowił dziś pracę po trwającej ponad trzy miesiące gruntownej modernizacji.

„Mamy 21 łóżek do dyspozycji na Oddziale i 7 łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego, w pierwszym dniu mamy siedmioro pacjentów. Zabezpieczenie dyżurowe jest pełne i w tym aspekcie nie ma żadnych problemów. Są to dyżury podwójne, czyli osobny lekarz dedykowany jest Izbie Przyjęć i drugi, który zabezpiecza Oddział oraz konsultacje w trakcie dyżuru, co daje duże poczucie bezpieczeństwa i komfortu pracy”– zapewnia dr Wądek.

Do tej pory Oddział Kardiologii był jednym z najgorzej wyposażonych i najmniej komfortowych w rudzkim Szpitalu, od dłuższego czasu wymagał remontu. Na zmodernizowanym Oddziale od podstaw została wykonana nowa instalacja elektryczna, która umożliwia podpięcie większej liczby sprzętu medycznego, zwiększającego bezpieczeństwo pacjentów. Przy każdym stanowisku zamontowane zostały punkty poboru tlenu, sprężonego powietrza i próżni, co w praktyce umożliwia błyskawiczne przekształcenie ich w stanowiska intensywnej opieki medycznej. Przy każdym łóżku wykonana została również instalacja pod zakupione na potrzeby Oddziału kardiomonitory, tak aby zapewnić personelowi całodobowy monitoring pacjenta.

„To jest Oddział, który w Rudzie Śląskiej przez całe lata funkcjonował i cieszył się bardzo dobrą opinią, chciałabym żeby ta opinia została podtrzymana, żeby potrzeby mieszkańców Rudy Śląskiej w zakresie kardiologii niezabiegowej były zabezpieczone. Diagnostyka inwazyjna to na razie melodia przyszłości, teraz o niej nie myślimy, ze względu na poziom na jakim nasz Szpital znalazł się w sieci. Kolejne lata mogą to oczywiście zweryfikować, ale będzie to zależeć od potrzeb oraz od sposobu i poziomu finansowania”– dodaje nowa ordynator rudzkiej Kardiologii.

Na rudzkiej Kardiologii kapitalny remont przeszły sale chorych i pomieszczenie zabiegowe. Kompleksowo zmodernizowane zostały także wszystkie łazienki, dodatkowo zostały one przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ścianach na korytarzach zamontowane zostały specjalne uchwyty i poręcze wspomagające poruszanie starszych i słabszych pacjentów. Na nowe wymienione zostały: oświetlenie, wykładziny, łóżka, materace oraz szafki przyłóżkowe, co w dużym stopniu podnosi komfort przebywających tu chorych.

Dr Elżbieta Wądek wcześniej pracowała w Gliwickim Centrum Medycznym, gdzie przez wiele lat piastowała stanowisko ordynatora Oddziału Kardiologii z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej. Podkreśla, że jej ambicją w nowym miejscu pracy jest powiększenie zespołu dla zoptymalizowania świadczonych w rudzkim Szpitalu usług i ciągłego podwyższania ich jakości.

„Na razie mamy niezbędną minimalną kadrę zabezpieczającą najważniejsze potrzeby pacjentów w ostrych stanach chorobowych. Wciąż zabiegamy o uzupełnienie zespołu w obsadzie godzin dopołudniowych. Mamy 4 lekarzy zatrudnionych na stałe i piątą osobę, która lada dzień do nas dołączy. Jest oczywiście jeszcze kilkunastu lekarzy na dyżurach. Docelowo jednak, aby sprostać wszystkim wyzwaniom nowego Oddziału i prowadzić szeroko zakrojoną diagnostykę, która wymaga czasu i odpowiedniej kadry, chcemy nasz zespół lekarski poszerzyć”– kończy ordynator rudzkiej Kardiologii.