Rudzka Neonatologia świętuje. Były niespodzianki dla rodziców naszych wcześniaków, była też, jak zawsze u nas, bardzo miła atmosfera.

Z okazji przypadającego 17 listopada Światowego Dnia Wcześniaka rodzice niemowlaków, które lada dzień opuszczą Oddział Neonatologiczny w Goduli otrzymali Baby Boxy podarowane nam przez firmę Lulaby. Mała Lena razem z Mamą już go przetestowały. Serdeczne podziękowania dla wszystkich naszych darczyńców, którzy w tym roku wspomogli organizację tego święta.

Przed nami jeszcze jedna okazja do wspólnego świętowania, ósma już Wigilia Wcześniaka w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej-Goduli. Wymyślili ją sami rodzice maluszków, którzy zaczęli przynosić smakołyki, aby wspólnie z personelem naszego Oddziału Neonatologicznego w szpitalu spędzić miło czas w świątecznym klimacie. Przed rokiem w naszej Wigilii uczestniczyło prawie 70 rodzin. Odwiedziło nas blisko stu najmniejszych naszych pacjentów. W tym roku Wigilia Wcześniaka odbędzie się w piątek, 7 grudnia. Serdecznie zapraszamy.

W rudzkim Szpitalu rocznie przychodzi na świat ok. 75 wcześniaków o wadze poniżej 1000 g i około 100 – 120 dzieci poniżej 1500 g. Oddział Neonatologiczny dysponuje obecnie 44 łóżeczkami, w tym 27 inkubatorami. To kilkadziesiąt stanowisk dla wcześniaków, w tym 15 intensywnej terapii noworodka, 6 stanowisk opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji oraz 6 stanowisk opieki pośredniej dla noworodków niewymagających wsparcia oddechowego. Oddział powiązany jest z Poradnią Neonatologiczną.

Rudzka Neonatologia funkcjonuje w systemie rooming – in, czyli noworodek przez 24 godziny przebywa z mamą na sali ogólnej. Dla dziecka bardzo ważny jest kontakt z rodzicem, dlatego umożliwiamy kangurowanie, istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia bluz. Stymulujemy też odruch ssania u wcześniaków (darmowe wypożyczenie smoczków, po osiągnięciu przez dziecko 1750 g darmowe smoczki). Od dwóch lat bierzemy tez udział w akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Każdy noworodek przebywający na naszym oddziale ma swoją ośmiorniczkę-przytulankę.

W ramach Oddziału funkcjonują również Śląski Bank Mleka Kobiecego i Poradnia Laktacyjna. Oddział zrzeszony jest w European Milk Bank Association (EMBA). Współpracujemy z Oddziałem Intensywnej Terapii Noworodka Upsala (Szwecja). Bierzemy także udział w polsko-norweskim Projekcie Badawczym dotyczącym muzykoterapii noworodków przedwcześnie urodzonych oraz w Badaniu START. W 2011 r. rudzka neonatologia otrzymała prestiżowy III stopień referencyjności, co w praktyce oznacza możliwość leczenia najciężej chorych noworodków i wcześniaków. Do Szpitala Miejskiego w Goduli kierowane są kobiety ciężarne z całego Śląska, trafiają tu również pacjentki z innych regionów kraju.