„Obchodzony 11 lutego Światowy Dzień Chorego przypomina o obowiązkach wobec człowieka chorego, także o obowiązku państwa i samorządów zapewnienia dostępności lekarza i leczenia oraz odpowiedniej organizacji pracy służby zdrowia”- wskazuje abp Wiktor Skworc. W tym roku metropolita katowicki 11 lutego odprawi mszę w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej-Goduli. (Kaplica Szpitalna w naszej placówce przy ulicy Wincentego Lipa 2, godz. 10.00)

Hasłem tegorocznych obchodów będą słowa „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”, podkreślające postawę bezinteresowności, która – jak napisał w specjalny komunikacie metropolita katowicki – powinna pobudzać przede wszystkim katolickie placówki opieki zdrowotnej. Abp Skworc zauważył, że „wobec łatwo zauważalnych tendencji do komercjalizacji służby zdrowia, patrzenia na pacjenta przez pryzmat wykonania procedury i pieniądza oraz tendencji do zapominania o chorym jako o człowieku, istnieje potrzeba promowania – razem z papieżem Franciszkiem – kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia szerzącego się kultu zysku i odrzucenia”.

„Światowy Dzień Chorego przypomina nam wszystkim – lekarzom, pielęgniarkom, opiekunom, rodzinom, duchownym – o obowiązkach wobec człowieka chorego, którego winniśmy otaczać szczególną troską i duchową opieką. Musimy też przypomnieć obowiązek państwa i samorządów, które mają odpowiednio organizować pracę placówek służby zdrowia, dbać o dostępność lekarza i leczenia – tym bardziej, że w wielu chorobach kategoria czasu bywa decydująca. Apelujemy więc o adekwatne finansowanie placówek medycznych, odchodzenie od biurokratycznych barier i kontraktów, nierzadko hamujących dostęp pacjentów do leczenia”- napisał metropolita katowicki. W swoim słowie arcybiskup podziękował wszystkim pracownikom służby zdrowia za ich pracę.

źródło: Rynek Zdrowia/własne