„Wiedziałam, że tutaj znajdę najlepszą opiekę, dlatego zdecydowałam się na poród w Rudzie Śląskiej. Ze sprzętu przekazanego szpitalowi przez WOŚP korzystam zarówno ja, jak i moje dzieci. Dzięki laktatorom moje dziewczynki mogą otrzymywać mleko matki” – mówi Beata Wieczorek, mama trojaczków, które przyszły na świat w Szpitalu Miejskim w Goduli tuż przed Bożym Narodzeniem. Rodzice Ani, Emilii i Oliwii przyjechali do Rudy Śląskiej z małej miejscowości pod Częstochową. Dziewczynki wraz z mamą przebywają obecnie na Oddziale Neonatologii.

Fundacja Jurka Owsiaka w ubiegłym roku doposażyła ten oddział w 2 mierniki żółtaczki, 4 lampy do fototerapii, nowoczesny aparat do diagnostyki słuchu noworodków oraz 15 foteli do kangurowania. W 2018 roku WOŚP przekazała Szpitalowi w Rudzie Śląskiej aparaturę medyczną i sprzęty o łącznej wartość 148 tysięcy złotych.

„Otrzymaliśmy olbrzymią pomoc od Orkiestry. Na naszych oddziałach jest mnóstwo serduszek, przypominających o tym, że dany sprzęt dostaliśmy właśnie od WOŚP. Nie wyobrażam sobie, że miałabym odmówić wsparcia finału. Dla mnie to obowiązek”– podkreśla dr Marta Twardoch-Drozd. Ruda Śląska gra z Orkiestrą od samego początku. Oddział neonatologiczny w Rudzie Śląskiej otrzymał od WOŚP m.in. respirator oscylacyjny, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków, ultrasonograf, inkubatory, laktatory, podgrzewacze do mleka, urządzenia do badań słuchu czy monitory pomiarów przezskórnych. Z tego sprzętu korzystają nie tylko pacjenci z Rudy Śląskiej, ale całego województwa.

W ubiegłym roku w rudzkiej placówce odebrano 97 porodów bliźniąt i trzy porody trojaczków. „Za niespełna 2 tygodnie spodziewamy się kolejnego porodu trojaczków”– zdradza dr Twardoch-Drozd. W sumie z ponad 220 porodów 104 dzieci urodziło się z masą ciała poniżej 1,5 kg. „Do tej pory najmniejszy nasz pacjent ważył 410 gramów w dniu porodu, a w drugiej dobie 370 gramów” – dodaje rudzka neonatolog.

Przeczytaj także reportaż w Onet.pl

https://slask.onet.pl/sprzet-od-wosp-ratuje-zycie-wczesniakow-w-rudzie-slaskiej/zp8hbmv

Zaplanowany na niedzielę 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma na celu zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali, wśród nich jest rudzka placówka. Oddział Neonatologii oraz Ginekologiczno–Położniczy Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej posiadają najwyższy III stopień referencyjności. Z uwagi na to do Rudy Śląskiej trafiają najtrudniejsze przypadki, ciąże zagrożone i powikłane. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.
źródło: własne/UM Ruda Śląska