Blisko 800 operacji usunięcia zaćmy tylko w pierwszym półroczu 2019 roku przeprowadzili lekarze Oddziału Okulistycznego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. To efekt odzyskania przed rokiem kontraktu z NFZ na okulistykę przez rudzką placówkę.

Do wachlarza usług medycznych wykonywanych w Szpitalu Miejskim w Goduli dołączyły zabiegi witrektomii (tych w tym roku wykonano już ponad 30) oraz od sierpnia również operacyjne leczenie jaskry. Witrektomia to nowoczesna technika operacyjna lecząca głównie schorzenia siatkówki, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nieuchronnie prowadziły do utraty wzroku. Może uratować i poprawić wzrok w przypadku odwarstwienia siatkówki, otworu w plamce żółtej czy krwotoków podsiatkówkowych. Często mówi się, że to „operacja ostatniej szansy”. Dzięki temu zabiegowi wiele osób cieszy się dobrym wzrokiem, chociaż wcześniej miały niewielkie szanse na jego zachowanie.

W tym roku z pomocy Oddziału Okulistycznego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej skorzystało już blisko 1000 pacjentów. Zdecydowana większość z nich po zabiegu i jednodniowym pobycie w Oddziale wraca do domu. Co ważne, na operację usunięcia zaćmy w Goduli czeka się obecnie 2 tygodnie.