Rocznie wykonuje się tu blisko 1200 zabiegów operacyjnych. Ortopedyczny blok operacyjny Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej pracuje na pełnych obrotach. Lekarze Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej podkreślają: systematycznie rośnie liczba wykonywanych w Goduli zabiegów endoprotezoplastyki stawów.

Coraz więcej osób w podeszłym wieku cierpi na choroby zwyrodnieniowe stawów i to nie tylko efekt starzejącego się społeczeństwa. Ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów zwiększa się również u wyczynowych sportowców, osób narażonych w pracy na przeciążenia narządów ruchu, pacjentów z nadwagą i otyłością oraz u tych osób, u których na skutek uwarunkowań genetycznych dochodzi do zaburzenia struktury kolagenu, budulca chrząstki stawowej.

Rudzki Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej dysponuje własnym blokiem operacyjnym z 2 salami, w tym jedną przeznaczona wyłącznie do zabiegów endoprotezoplastyki stawów. Tylko w tym roku w ramach kontraktu z NFZ wykonano już 106 operacji endoprotezoplastyki stawu biodrowego oraz 4 zabiegi endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Zarząd Szpitala czyni starania by w najbliższej przyszłości również te ostatnie operacje były w Rudzie Śląskiej wykonywane w ramach umowy z Funduszem. Do przeprowadzenia zabiegów zespół pod kierownictwem ordynatora dr n. med. Sławomira Wrońskiego wykorzystuje nowoczesny sprzęt: 2 aparaty RTG z ramieniem C i torem wizyjnym oraz nowoczesny artroskop i diatermię.