Podwójny wózek, dwa łóżeczka dziecięce, materace bezdechu dla niemowląt oraz foteliki samochodowe, a do tego laktator, podgrzewacz, mnóstwo ubranek dla dzieci, pampersów i interaktywnych zabawek. To tylko część wyprawki jaką położne i pielęgniarki Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej przygotowały dla Pani Swietłany, matki bliźniaków urodzonych cztery miesiące temu w Goduli. Alexander i Jarosław po 127 dniach spędzonych w Oddziale Neonatologicznym razem z rodzicami i starszą siostrą we wtorek opuścili mury rudzkiej lecznicy.

Dzięki spontanicznej zbiórce zorganizowanej przez dwie położne – Katarzynę Żak z Bloku Porodowego oraz Martę Heleniak z Odcinka Intensywnej Terapii Noworodka- udało się przekazać jej wszystkie te rzeczy. Rodzina Pani Swietłany znajduje się obecnie w bardzo trudnej sytuacji materialno-bytowej. Na pomoc ruszyły Mamy naszych obecnych i byłych małych pacjentów, to dzięki nim w ciągu zaledwie jednego dnia udało się zebrać większość podarowanych rzeczy. Zbiórka została zainicjowana na Facebooku w niedzielę a jej efekt był piorunujący. Mamy wcześniaków aktualnie przebywających w Oddziale Neonatologicznym zakupiły dodatkowo kosmetyki do pielęgnacji niemowląt, a nasz personel dołożył jeszcze bon na 2 tysiące złotych na zakupy w jednym z dyskontów spożywczych.

Ordynator rudzkiej Neonatologii prof. Janusz Świetliński zorganizował busa, który wszystkie te dary bliźniakom do domu do Bielska-Białej zawiózł. Tam Pani Swietłana od 3 lat mieszka z córką i mężem. Do Polski przyjechała z Ukrainy do pracy. W trakcie pożegnania z personelem rudzkiej Neonatologii była niezwykle wzruszona i bardzo wdzięczna Wszystkim za pomoc udzieloną jej w naszym Szpitalu.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/zbiorka-w-szpitalu-miejskim-w-rudzie-slaskiej/h74bdsz