Prawie 700 starych lub źle dopasowanych biustonoszy zebrały już mamy małych pacjentów Oddziału Neonatologicznego oraz pielęgniarki i położne Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej-Goduli. To wszystko w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dotykam=Wygrywam”, której celem jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne ich samobadanie i noszenie dobrze dobranego biustonosza.

Kampania ruszyła w październiku, tradycyjnie miesiącu świadomości raka piersi i walki z tym bardzo groźnym dla kobiet nowotworem. Organizatorzy akcji zbierają fundusze na działania charytatywne, wspierając stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz fundację Wsparcie na Starcie. Za cel postawili sobie zebranie tony, ok.16 tys. sztuk, starych biustonoszy. Hasło tej kampanii to “Oddaj stanik do re(cyc)lingu”. Partnerem akcji „Dotykam=Wygrywam” jest firma recyklingowa, która skupuje zbierane biustonosze a pieniądze z ich utylizacji przeznacza na badania profilaktyczne tak potrzebne w walce z rakiem piersi.

Obejrzyj film:

https://www.facebook.com/szpitalrudaslaska/videos/420674655311615/

Finał akcji prowadzonej w rudzkim Szpitalu zaplanowany jest na środę 23 października. Wtedy w Goduli odbędą się prelekcje i warsztaty dla pacjentek z zakresu profilaktyki raka piersi. Choroba ta jest nadal w Polsce na pierwszym miejscu wśród nowotworów u kobiet. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, iż co roku diagnozuję się go u około 18 tysięcy kobiet, z czego ponad 5 tysięcy umiera.

W Szpitalu Miejski w Rudzie Śląskiej zbiórka prowadzona jest w Banku Mleka w Goduli. Specjalne kosze, do których można wrzucać stare biustonosze stanęły również w 150. miejscach w całym kraju. Ich lista dostępna jest na stronie internetowej: https://dotykamwygrywam.pl

Zdjęcia: www.dotykamwygrywam.pl