Otyłość i nadwaga są jednymi z chorób XXI wieku. Choć często są bagatelizowane, prowadzić mogą do jeszcze poważniejszych schorzeń. Dlatego też Oddział Pediatryczny Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej postanowił wyjść naprzeciw problemom najmłodszych pacjentów, by w przyszłości mogli oni cieszyć się pełnym zdrowiem. W planach są m.in. szkolenia dla rodziców dzieci z otyłością oraz kompleksowe badania.

Otyłość i nadwaga to nie tylko problem estetyczny, ale poważny problem zdrowotny. Nadmierna masa ciała prowadzi do cukrzycy typu drugiego, chorób układu krążenia, nowotworów złośliwych, kamicy żółciowej oraz do degeneracji w obrębie narządu ruchu – wylicza dr Robert Szylo, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Miejskiego w Bielszowicach. – Ograniczony kontakt z rówieśnikami, zdalna nauka, długie godziny przed komputerem i trudny dostęp do aktywności pozaszkolnych – niestety te wszystkie czynniki sprawiły, że zaczął narastać problem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży – dodaje.

Dlatego też Oddział Pediatryczny rudzkiego Szpitala Miejskiego planuje w najbliższych miesiącach rozpocząć współpracę z dietetykiem. Z jednej strony będzie ona obejmowała spotkania edukacyjne dla rodziców, a z drugiej diagnozowanie małych pacjentów pod kątem leczenia nadwagi i otyłości podczas pobytu na oddziale. – Początkowo będzie to dotyczyło pacjentów przebywających na oddziale. Ze swojej strony zapewnimy szereg badań laboratoryjnych. Druga część to opracowanie indywidualnej diety dla pacjenta – zapowiada dr Szylo.

Zadbać ma o to dr Katarzyna Martela-Tomaszek, dietetyk specjalizujący się w dietetyce klinicznej. – Mamy w planach wprowadzenie cyklicznych spotkań, warsztatów z rodzicami i dziećmi opuszczającymi szpital. Zakres tematyczny zapewne będzie obejmował m.in. żywienie dzieci z problemem nadwagi/otyłości, zmiany żywieniowe u dzieci z zaburzeniami endokrynologicznymi, metabolizmu lipidów i węglowodanów. Będziemy chcieli, aby rodzic, który zderza się z problemem u swojego dziecka, na wstępie, od momentu diagnozy miał podstawowy zakres informacji, co robić w danej sytuacji zdrowotnej z żywieniowego punktu widzenia – zapowiada dr Katarzyna Martela-Tomaszek.