Światowy dzień cukrzycy

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie; właśnie 14 listopada w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Best jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku.

Szacuje się, że w Polsce jest około 3,5 mln osób chorych na cukrzycę, z czego ok. 1/3 z tych osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

Szacunkowo ilość chorych dotkniętych tym schorzeniem rośnie o 2,5% rocznie.

Cukrzycowe ABC

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, co może być wynikiem defektu wydzielania i/lub działania insuliny. 

Cukrzyca typu 1 najczęściej występuje u osób młodych lub młodych dorosłych. Cechuje ją bezwzględny niedobór insuliny co oznacza, że od początku rozpoznania osoba chora wymaga leczenia insuliną.

Cukrzyca typu 2 występuje dużo częściej – u ponad 90 % chorych, zazwyczaj w późniejszym wieku. W przypadku cukrzycy typu 2 zaburzone jest działanie insuliny (tzw. insulinooporność), a także jej wydzielanie. Osoby te na początku są leczone dietą i lekami doustnymi, a na pewnym etapie choroby zwykle będą wymagały leczenia insuliną.