Kluczową rolę w ratowaniu ludzkiego życia często odgrywają możliwości, jakie daje dziś transplantacja. I chociaż zasadniczo jest to wiedza ogólna, ciągle zbyt mało osób wie, w jaki sposób można pomóc. Ważną, a mało znaną informacją, jest obowiązująca w Polsce zasada domniemanej zgody na pobranie organów. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 grudnia 2006 roku. Oznacza to, że można pobrać organy od zmarłej osoby, jeśli nie wyraziła ona sprzeciwu (osobiście lub listownie) w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.
W praktyce decyzja ta jest zawsze konsultowana z rodziną.

Jednak – według Centrum Badania Opinii Społecznej – w Polsce wie o tym tylko 20% z ankietowanych osób. Według tych samych badań 75% Polaków na temat ewentualnego przeszczepiania narządów nie rozmawiało ze swoimi bliskimi.

Transplantacja to przeszczep narządu, tkanki lub komórek z jednego ciała do innego. Codziennie na świecie umiera 15 osób czekających na przeszczep. Tymczasem większość transplantacji narządów jest przeprowadzana z sukcesem (około 90 %). Największą trudnością współczesnej transplantologii jest właśnie brak wystarczającej liczby narządów do przeszczepu. Można temu zaradzić – wystarczy poznać zasady i porozmawiać
z najbliższymi.

Dlatego tak ważne, aby o tym mówić, a w razie wątpliwości zapytać np. lekarza i zrobić coś, co leży w granicach naszych możliwości. Przy tym nie trzeba naprawdę wiele – trochę dobrej woli i rozwiania wszystkich wątpliwości, które mogą się w tej sprawie pojawiać.

Skip to content