Dziś, oprócz Dnia Ojca, obchodzimy również Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. Jest to więc doskonała okazja do tego, by nie tylko życzyć naszym Tatom zdrowia, ale zachęcić ich do aktywnego → Rak prostaty to druga w kolejności przyczyna zachorowań i umieralności na nowotwór złośliwy wśród mężczyzn.
→ W wielu przypadkach rak prostaty diagnozowany jest we wczesnym stadium rozwoju choroby. Najczęściej na tym etapie nie daje specyficznych objawów i bywa mylony z inną chorobą.
→ Do czynników ryzyka zachorowania na ten nowotwór zalicza się między innymi obciążenie genetyczne, podeszły wiek czy uwarunkowania hormonalne.
→ Rak prostaty najczęściej daje przerzuty do kości, stąd bóle kości, podatność na złamania czy niedokrwistość także mogą być wskazaniem do wizyty u urologa.
→ Do profilaktyki należą przede wszystkim regularne wizyty u urologa. Mężczyźni po 40 r.ż. powinni badać prostatę co najmniej raz do roku.
→ Osoby genetycznie obciążone ryzykiem wystąpienia raka prostaty powinny sprawdzić poziom swoistego antygenu sterczowego (PSA). Jego stężenie może być, ale nie musi, wskazaniem dla nowotworu – podwyższone wyniki tego markera mogą występować także w przypadku zapalenia nadnercza.
→ Rokowania raka prostaty są najlepsze w najwcześniejszych stadiach rozwoju choroby.

Przejdź do treści