10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Ciągły pośpiech i stres, nawarstwiające się problemy i obowiązki, brak odpoczynku i odpowiedniej higieny zdrowia psychicznego – to wszystko może doprowadzić do znacznego obniżenia kondycji psychiki i zwiększyć ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zaburzeń.
Tegoroczne święto Zdrowia Psychicznego odbywa się pod hasłem „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”, aby zwrócić uwagę na fakt, iż nadal wiele osób zmagających się z problemami psychicznymi jest stygmatyzowanych i alienowanych od reszty społeczeństwa, choćby poprzez brak dostępu do odpowiedniej pomocy oraz tabuizację tak powszechnego już tematu chorób i zaburzeń psychicznych.
„Zgodnie z definicją WHO zdrowie psychiczne oznacza nie tylko brak zaburzeń czy choroby, ale także potencjał psychiczny człowieka, umożliwiający zaspokojenie własnych potrzeb, osiąganie sukcesów, czerpanie radości i satysfakcji z życia, sprzyjający nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi oraz aktywnemu udziałowi w życiu społecznym” – zatem dbanie o nie powinno być tak samo ważne, jak dbanie o kondycję fizyczną! Pobierzcie poniższą infografikę i przesyłajcie ją dalej!
Bądźmy dla siebie wsparciem w tych trudnych czasach – jeśli zauważycie u siebie lub u osób z Waszego otoczenia niepokojące objawy, nie wahajcie się poprosić o pomoc lub jej udzielić.
Przypomnijmy najważniejsze telefony wsparcia:
– Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej (w tym osób myślących o samobójstwie): 514 202 619, 22 855 44 32;
– Kryzysowy Telefon Zaufania – wsparcie psychologiczne: 116 123;
– Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111;
– Telefon zaufania Centrum Praw Kobiet: 22 62 13 537 (czwartki od 10.00 do 16.00 dyżur prawny);
– Telefoniczne Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 70 2222.

- Data publikacji2023-10-10