27 czerwca – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
Z okazji obchodzonego dziś Światowego Dnia Walki z Cukrzycą postanowiliśmy zapytać o najważniejsze informacje związane z tym schorzeniem Ordynatorkę Oddziału Chorób Wewnętrznych, lek. Ewę Heince. Z krótkiego wywiadu dowiecie się, czym jest cukrzyca, co zrobić, by zachować dobrą kondycję oraz do czego może prowadzić nieleczona choroba. Zapraszamy do czytania!
Czym jest cukrzyca i dlaczego stanowi tak wielkie zagrożenie dla organizmu?
lek. Ewa Heince: Cukrzyca jest chorobą metaboliczną o złożonej etiologii, która charakteryzuje się stanem przewlekłego podwyższonego poziomu cukru we krwi. Najczęściej, bo w ok. 90% przypadków, spotykamy się z cukrzycą typu 2., która powstaje w wyniku nieprawidłowego działania insuliny lub zaburzenia wydzielania insuliny. Ten typ cukrzycy najczęściej przebiega bezobjawowo i wykrywany jest zupełnie przypadkowo.
Jakie objawy, oprócz podwyższonego poziomu glukozy, powinny skłonić nas do udania się do lekarza?
E.H.: Najczęstszymi objawami są częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, suchość w ustach, osłabienie, łatwa męczliwość, drażliwość, trudności w koncentracji, czasem spadek masy ciała. Cukrzyca typu 1. z reguły objawia się nagle, burzliwie i często przebiega z objawami kwasicy ketonowej. Jest wynikiem procesu autoimmunologicznego, który atakuje i niszczy komórki trzustki. Odmiennym zagadnieniem jest cukrzyca ciążowa oraz cukrzyca typu 3. związana z pobieraniem leków lub innymi schorzeniami wywołującymi hiperglikemię.
Jakie badania profilaktyczne należy wykonać?
E.H.: Badania przesiewowe należy wykonywać, jeśli zauważymy wymienione wyżej objawy lub najlepiej rutynowo raz w roku. U Lekarza Rodzinnego trzeba poprosić o badanie glukozy na czczo, a w razie wątpliwości o badanie hemoglobiny glikowanej lub krzywej obciążenia glukozą, popularnie zwaną krzywą cukrową.
Jakie są formy leczenia?
E.H.: Podstawą leczenia cukrzycy jest zmiana stylu życia, czyli stopniowa redukcja wagi, osiągana przez zastosowanie diety z ograniczeniem węglowodanów prostych i tłuszczów zwierzęcych oraz komponowanie posiłków składających się z produktów o niskim IG. Całkowicie trzeba wyeliminować białe pieczywo oraz słodycze. Natomiast w diecie powinny znaleźć się produkty zbożowe pełnoziarniste, kasza, ryż brązowy. Korzystamy oczywiście z chudego nabiału. Wypijamy ok. 1,5-2 l wody dziennie. Uważamy na owoce, szczególnie te, które zawierają spore ilości cukru, na przykład banany, gruszki, winogrona. Równie ważnym elementem leczenia jest regularna aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości Pacjenta. Najlepszą formą wysiłku jest wysiłek aerobowy, czyli tlenowy, inaczej zwany wytrzymałościowym. Wówczas najlepiej spala się poziom glukozy. Osoby z cukrzycą mogą spacerować, pływać, tańczyć, jeździć na rowerze, uprawiać nordic walking, wykonywać ćwiczenia aerobowe, rozciągające, a wszystko to przez co najmniej 30 minut dziennie.
Kolejnym etapem leczenia są farmakoterapia, która ma charakter indywidualny, dostosowany do każdego Pacjenta, oraz systemy monitorowania glikemii – od glukometrów do systemów CGM.
Do czego prowadzi nieleczona cukrzyca?
E.H.: Nieleczona cukrzyca, czy też źle leczona cukrzyca, nieuchronnie prowadzi do powikłań. Do najgroźniejszych zalicza się zespół stopy cukrzycowej, neuropatię cukrzycową, choroby sercowo-naczyniowe, retinopatię cukrzycową, cukrzycową chorobę nerek, zmiany skórne, stawowe, zaburzenia psychiczne, psychologiczne.
O czym powinien pamiętać zdiagnozowany Pacjent, by zachować dobre samopoczucie?
E.H.: Mimo że cukrzyca to choroba cywilizacyjna XXI wieku, to przez zmianę nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności ruchowej, odpowiednio dobrane leki oraz monitorowanie poziomów glikemii można wydłużyć życie z cukrzycą, żyć bez powikłań i cieszyć się pełnią życia.
- Data publikacji2024-06-27