Rozpoczynamy nową serię wpisów – lato ze Szpitalem Miejskim w Rudzie Śląskiej! Sukcesywnie, przez okres wakacyjny, będziemy dzielić się z Wami dawką wiedzy na aktualne tematy związane ze zdrowiem i zachowaniem dobrego samopoczucia podczas letniego sezonu. Zapraszamy do czytania!
Lato, mimo wszystkich swoich dobrodziejstw, kojarzy się też z mniej przyjemnymi rzeczami, których skutki odczuwamy w ostatnim czasie na własnej skórze aż nazbyt intensywnie. Mowa tu o upałach, które doskwierają nam od kilku dni. Wysokie temperatury źle mogą wpływać na każdego, choć niektórym niemalże uniemożliwiają codzienne komfortowe funkcjonowanie. Senność, zmęczenie, ociężałość, odwodnienie, a nawet udar cieplny – to jedne z wielu efektów upałów, z którymi musimy się mierzyć. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym możemy zminimalizować odczuwalne skutki wysokich temperatur.
Przede wszystkim warto pamiętać o zacienieniu pomieszczenia, w którym spędzamy najwięcej czasu. Jeśli istnieje taka możliwość, warto zasłonić okna, by jak najmniej promieni słonecznych dostawało się do środka. Dobrze też pamiętać o zamknięciu okien rano, przed wyjściem z domu, i otworzyć je dopiero wieczorem, gdy temperatura już nieco spadnie.
Klimatyzowane pomieszczenia, choć wydają się zbawienne i z pewnością przynoszą ulgę, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zbyt drastyczna różnica temperatur negatywnie wpływa na nasz organizm i może nieść ze sobą nieprzyjemne skutki.
Jak inaczej można się więc ochłodzić? Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, to picie wody! Regularne nawadnianie się nie tylko polepszy nasze samopoczucie i uchroni organizm przed przegrzaniem, ale zapobiegnie odwodnieniu, którego skutki mogą być katastrofalne. 2-3 litry dziennie, szczególnie w przypadku upałów, to podstawa. Należy jednak nadmienić, że woda nie powinna być zbyt zimna – choć wydawać by się mogło, że lodowaty napój szybko przyniesie ulgę, może wywołać on więcej szkód niż pożytku. Oprócz wody, wskazanym jest spożywanie letnich herbat, naturalnych soków owocowych i warzywnych, a także napojów izotonicznych i elektrolitów. Natomiast warto zrezygnować z picia alkoholu, kawy, słodzonych napojów gazowanych, gdyż nie tylko na co dzień są one szkodliwe dla zdrowia, ale też przyspieszają proces odwodnienia organizmu.
Odzież, którą nosimy, też ma znaczenie – dobrze, aby były to materiały przewiewne, lekkie, w jasnych kolorach, które regulują temperaturę ciała, zamiast ją zwiększać.
Dobrym pomysłem jest robienie chłodnych okładów na kark i nadgarstki, spryskiwanie się wodą termalną czy branie letnich pryszniców. Nie zmieni to drastycznie temperatury ciała, a na pewno przyniesie upragnione wytchnienie.
Kolejną ważną rzeczą, choć niezwiązaną bezpośrednio z upałami, to pamiętanie o kremach z filtrem z wysoką ochroną UVA, które nie tylko pozwolą uniknąć oparzeń słonecznych, ale też spowolnią proces i efekty fotostarzenia oraz zmniejszą ryzyko zachorowalności na nowotwór skóry.
Ważnym aspektem będzie też dieta. W gorące dni warto zadbać o lekkostrawne posiłki, które nie obciążają naszego organizmu i dostarczają mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Przykładowe przepisy znaleźć można na stronie: https://ncez.pzh.gov.pl/
Upały powoli stają się naszą codziennością, dlatego tak ważne jest wyrobienie w sobie zdrowych nawyków, które owocować mogą przez cały rok, niezależnie od temperatury za oknem.

- Data publikacji2024-07-18