W zeszłym tygodniu w naszym Szpitalu w Oddziale Chorób Wewnętrznych odbył się zabieg przeszczepienia mikrobioty kałowej. Dr Adam Furmaniuk wraz z Zespołem po raz kolejny wykonał zabieg przeszczepu stolca w celu leczenia Pacjenta z ciężkim zapaleniem jelit.
Zabieg transplantacji mikrobioty jelitowej polega na wprowadzeniu bakterii jelitowych zdrowego dawcy do przewodu pokarmowego biorcy, który zmaga się z ciężkim, nawracającym zapaleniem jelita wywoływanym przez bakterie Clostriduium difficile.
Zakażenie Clostridioides powoduje, że prawidłowa mikrobiota jelitowa człowieka ulega zaburzeniu. Na zmiany w jej składzie szczególnie narażone są osoby:
• przewlekle leczone antybiotykami;
• przyjmujące inhibitory pompy protonowej;
• chorujące przewlekle;
• z nieprawidłowościami anatomicznymi (zwężenia, uchyłki, przetoki);
• często przebywające w szpitalach;
• powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia.
Bakterie Clostridium to szczepy nietoksynotwórcze, które mogą bytować w przewodzie pokarmowym noworodków oraz osób w wieku podeszłym. Jednakże bakterie te nie stanowią flory fizjologicznej osób zdrowych, a ich wzrost w świetle jelita jest silnie tłumiony przez prawidłową florę jelitową. Stosowanie leków (np. antybiotyki), nieprawidłowo zmieniających skład fizjologicznej flory jelitowej i redukujących liczbę bakterii występujących w jelicie grubym, sprzyja gwałtownemu wzrostowi C. difficile.
Jak powiedział dr Adam Furmaniuk, sam zabieg przeszczepu stolca jest bezpieczny, niebolesny dla pacjenta. Wykonywany w trakcie kolonoskopii w znieczuleniu IV i gwarantuje szybkie ustąpienie objawów oraz szybki powrót do zdrowia.
Na razie sama procedura nie jest refundowana przez NFZ, a jej koszty związane z zakupem materiału do przeszczepu pokrywane są przez Szpital.
- Data publikacji2024-11-06