Listopad jest miesiącem profilaktyki raka prostaty i jąder oraz czasem, w którym trwa wiele kampanii informacyjnych. To ważny moment, by przypomnieć wszystkim chłopcom i mężczyznom, jak kluczowe jest zadbanie o własne zdrowie i jakie kroki mogą podjąć, by wykluczyć lub odpowiednio szybko wykryć jakiekolwiek zmiany.

Rak prostaty jest nowotworem złośliwym, który rozwija się w gruczole krokowym. Najczęściej dotyka on mężczyzn w dojrzałym wieku (po 50 r.ż.) i długo nie daje objawów. Choroba ta stanowi 20% wszystkich nowotworów u mężczyzn.

Narażone najbardziej są osoby, w rodzinach których występował już nowotwór gruczołu krokowego. Duże znaczenie ma też wiek i prowadzony styl życia. Objawy takie jak trudności z oddawaniem moczu, częste oddawanie moczu w nocy, ból w miednicy czy obecność krwi w moczu powinny zwrócić uwagę i skłonić do natychmiastowego udania się do lekarza.

Jakie działania profilaktyczne można podjąć? Przede wszystkim regularne badania u specjalisty. Choć nie są one przyjemne, są konieczne do kontrolowania stanu zdrowia. Dodatkowo można wykonać badania poziomu PSA (antygenu swoistego dla prostaty), które z pewnością ułatwią diagnostykę.

Rak jądra dotyka młodszych mężczyzn – grupa ryzyka to chłopcy i mężczyźni w wieku od 15 do 40 r.ż. Niepokojące objawy, którym należy się przyjrzeć, to niebolesne powiększenie jądra, obecność guzków, ból czy uczucie ciężkości w mosznie. Oprócz regularnych wizyt u lekarza i prowadzenia zdrowego trybu życia, warto wprowadzić systematyczne samobadania raz w miesiącu. Instruktaż znajdziecie na: https://www.gov.pl/web/wsse-wroclaw/movember-2023—samobadanie-jader

W listopadzie w geście solidarności mężczyźni zapuszczają wąsy, by zwrócić uwagę społeczeństwa na problematykę nowotworów u mężczyzn, a także buduje grupę wsparcia psychologicznego. Celem jest zdjęcie tabu z tej tematyki i głośne mówienie o problemach mężczyzn, bo wczesne wykrycie jakiegokolwiek schorzenia zwiększa szanse pozytywnego efektu leczenia.

Przejdź do treści