Dziś chcemy przybliżyć Wam tematykę mikrobiomu jelitowego. Już pewnie nie raz spotkaliście się ze stwierdzeniem, że jelita to nasz „drugi mózg”. I proszę nam wierzyć – nie bez przyczyny mówi się o tym coraz częściej! O tym ciekawym i bardzo istotnym połączeniu opowiada dr n. med. Katarzyna Martela-Tomaszek, dietetyk kliniczna współpracująca z rudzkim Oddziałem Pediatrii.
Mikrobiom jelitowy to zespół mikroorganizmów zasiedlających jelito grube. Jego skład to głównie organizmy bakteryjne. Współczesna nauka wskazuje na bardzo ścisłe powiązanie miedzy działaniem mikrobioty i wpływem jej na różne organy oraz ich funkcje. Szczególną rolę wskazuje się na działanie w zakresie jelita–mózg.
Takie powiązanie jest możliwe dzięki osi jelitowo-mózgowej, czyli systemowi umożliwiającemu komunikację między układem nerwowym jelit a ośrodkowym układem nerwowym. Zaburzenia równowagi mikrobioty jelitowej mogą wpływać na nastrój, poziom stresu, funkcje poznawcze, a nawet pojawienie się depresji. Mikrobiota jelitowa może podlegać jakościowym oraz ilościowym zmianom, co w niektórych przypadkach będzie prowadzić do dysfunkcji.
Podstawową funkcją bakterii jelitowych jest uczestnictwo w procesie trawienia i metabolizmu składników odżywczych. Wpływa nie tylko na przyswajanie witamin i minerałów, ale także na regulację układu immunologicznego oraz zdrowie jelit. Bardzo ważnym elementem dbania o zdrowie jelit jest sposób żywienia.
Zdrowa, zróżnicowana dieta – bogata w błonnik znajdujący się w warzywach i owocach, fermentowane produkty, np. jogurty czy kefiry lub kiszonki, prebiotyki oraz polifenole których źródło jest w zielonej herbacie, kakao czy ciemnych winogronach – będzie sprzyjać rozwojowi korzystnych mikroorganizmów w jelitach.
Zaburzenia równowagi mikrobioty wpływające na rozwój chorób spowodowane mogą być niewłaściwą dietą, ale także regularnym stosowaniem farmakoterapii, w tym antybiotyków oraz leków powszechnie stosowanych na refluks żołądkowo-przełykowy. Inne czynniki negatywnie wpływające na stan bakterii jelitowych to:
stres, zbyt krótki lub nieefektywny sen oraz niedobór/brak aktywności fizycznej. Zróżnicowana dieta, dopasowana, regularna aktywność oraz sen mają fundamentalne znaczenie dla utrzymania zdrowej mikrobioty i ogólnego zdrowia organizmu.

- Data publikacji2024-12-30