Kolejnym sprzętem zakupionym przez Szpital, dzięki podjętej przez Radę Miasta Ruda Śląska uchwale z dn. 23.05.2024 r. o dokapitalizowaniu Szpitala Miejskiego, jest Zestaw do Fetoskopii.
Jest to badanie inwazyjne umożliwiające oglądanie płodu po wprowadzeniu do jamy macicy ( po uprzednim nacięciu skóry i powłok brzucha) specjalnego przyrządu z optyką.
Zespół przetoczenia krwi między płodami (TTTS- Twin To Twin Transfusion Syndrome) jest powikłaniem charakterystycznym dla ciąż jednokosmówkowych.
Pojawia się na skutek wystąpienia we wspólnym łożysku połączeń naczyń krwionośnych między płodami. Wówczas dochodzi do sytuacji, gdzie jedno z dzieci staje się dawcą krwi, a drugie biorcą i z tego powodu rozwijają się nieprawidłowo. U dawcy dochodzi bowiem do ograniczenia wzrastania, niedokrwistości i małowodzia. U biorcy zaś pojawia się wielowodzie, niewydolność krążenia, a w konsekwencji obrzęk uogólniony.
Uważa się, że nieleczony zespół przetoczenia krwi między płodami w 80-100% kończy się śmiercią dzieci.
Obecnie jednak dostępne jest skuteczne leczenie TTTS w postaci fetoskopowej (bez otwierania jamy macicy) okluzji (zamknięcia) naczyń. Zabieg ten polega na laserowej fotokoagulacji połączeń naczyń krwionośnych. Dzięki temu dochodzi do rozdzielenia krążenia obu płodów, co umożliwia ich prawidłowy rozwój.
Wg badań przeżywalność jednego dziecka po zabiegu wynosi około 85%, a dwóch 65%.

- Data publikacji2025-01-15