
– Szacujemy, że łącznie od początku sezonu mogło zachorować na grypę nawet około 2-2,5 miliona ludzi. Takie dane wskazuje też liczba zrealizowanych recept na leki przeciw grypie
– poinformował Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski podczas briefingu prasowego, który odbył się 18.02.2025 r. w GIS. – Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. osób.
Dr Grzesiowski poinformował, że tegoroczna fala grypowa wyraźnie różni się od ubiegłorocznej.
– Notujemy co najmniej trzykrotnie więcej zachorowań. Podobne też szacunki dotyczą przypadków śmiertelnych. W tej chwili szacujemy, że około tysiąca osób od początku, czyli od września ubiegłego roku, zmarło z powodu grypy i jej powikłań
– zaznaczył.
Według danych napływających z gabinetów lekarskich w ostatnim tygodniu odnotowano 13 tys. przypadków zachorowań na RSV, ok. 4 tys na COVID-19 i ok. 400 zachorowań na krztusiec.
Wirusom sprzyja zła jakość powietrza
Główny Inspektor Sanitarny mówił także, że wirusom sprzyja smog, a zła jakość powietrza jest największym problemem w czasie mroźnych dni.
Jak się zakażamy?
Zakażamy się podczas kontaktu z osobą zakażoną wirusem grypy. Wirus jest przenoszony:
- bezpośrednio drogą kropelkową, gdy osoba chora mówi, kicha lub kaszle – największe narażenie występuje wówczas, gdy przebywamy do 2 m od osoby zakażonej.
- pośrednio, przez kontakt ze skażoną powierzchnią.
Objawy
Grypa to nagłe wystąpienie choroby, której towarzyszy:
- wysoka gorączka (powyżej 38 ºC)
- złe samopoczucie
- ból głowy
- dreszcze
- bóle mięśniowo-stawowe
- suchy kaszel
- ból gardła
- duszności
- rzadziej – nieżyt nosa.
Podstawowym kryterium rozpoznania zakażenia jest dodatni wynik badania wirusologicznego.
Same objawy i przebieg choroby nie pozwalają na wiarygodne rozpoznaje zakażenia wirusem grypy, gdyż wiele innych drobnoustrojów powoduje podobne objawy (tzw. choroba grypopodobna).
Jeśli chcesz mieć pewność, czy masz do czynienia z grypą, możesz samodzielnie wykonać tzw. kasetkowy, wynik otrzymasz w ciągu 15 minut. Czułość i specyficzność takiego testu jest niższa w porównaniu z badaniami wirusologicznymi wykonywanymi w medycznym laboratorium diagnostycznym np. z pobranego wymazu z nosa, ale niejednokrotnie może on być pomocny.
Zapobieganie i leczenie
– Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia poprzedzającego sezon zachorowań na grypę. W tym sezonie zaszczepiło się przeciw grypie ok. 1,8 mln osób, co stanowi 5% społeczeństwa. Spośród osób 65+ zaszczepiło się ok. 11%. Osoby, które nie miały okazji jeszcze się zaszczepić, wciąż mogą to zrobić. Refundowane szczepienia są teraz dostępne także w aptekach
– wskazał Główny Inspektor Sanitarny.
W Polsce coroczne szczepienia przeciw grypie są zalecane przez ekspertów wszystkim osobom powyżej 6 miesiąca życia, a w szczególności:
-
- osobom chorym na choroby przewlekłe,
- zdrowym dzieciom w wieku od 6 miesiąca życia do 18 roku,
- osobom w wieku powyżej 55 lat,
- pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym,
- pracownikom wykonującym zawody wymagające ciągłego kontaktu z ludźmi.
Zapobieganie grypie i innym chorobom układu oddechowego przenoszonym drogą kropelkową polega także na:
-
- noszeniu maseczki w miejscach publicznych, zwłaszcza takich jak apteka czy przychodnia
- higienie rąk
- higienie kaszlu i kichania
- w przypadku objawów infekcji – wykonaniu szybkiego testu diagnostycznego
- pozostawaniu w domu w razie wystąpienia objawów choroby