Zdrowie wymaga stałego monitorowania bez względu na wiek, dlatego lekarze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej robią wszystko, by zachęcić do badań. Na czym polega profilaktyka kobiet?
Badaj swoje piersi raz w miesiącu
Badaj swoje piersi regularnie. Wtedy zauważysz najdrobniejszą zmianę. Najlepiej zacząć już w okresie dojrzewania. Rób samobadanie raz w miesiącu 3–5 dni po zakończonej miesiączce lub w wybranym dniu, jeśli jesteś po menopauzie.
Idź szybko do lekarza, jeśli zauważysz:
- zmianę wielkości i kształtu w obrębie piersi
- guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą
- wciąganie skóry piersi, otoczki lub brodawki
- zmiany skórne w obrębie piersi.
Specjalista może zdecydować o USG lub mammografii i dać Ci skierowanie na odpowiednie badanie.
Jak prawidłowo badać piersi?
Mammografia – korzystaj z programu
Weź udział w programie profilaktycznym raka piersi, jeśli masz 45–74 lata i spełniasz jedno z kryteriów:
- nie miałaś wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia)
- zakończyłaś okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostajesz w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) – zalecenie badania co 12 miesięcy
- zakończyłaś leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu – zalecenie badania co 12 miesięcy.
Dla młodszych kobiet ten rodzaj badania jest mniej skuteczny ze względu na inną budowę piersi.
Profilaktyka raka szyjki macicy – cytologia
Ten program jest dla Ciebie, jeśli:
- masz od 25 do 64 lat
- nie miałaś cytologii w ciągu ostatnich trzech lat
- jesteś obciążona czynnikami ryzyka (zakażona wirusem HIV, HPV – typem wysokiego ryzyka, przyjmujesz leki immunosupresyjne) i nie miałaś cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Kobiety, które leczyły się z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej ponownie zostają objęte badaniem – jeśli tak zdecyduje lekarz.