Rękoczyn Heimlicha – pomoc przy zadławieniu

Rękoczyn Heimlicha to metoda, którą powinien znać każdy, ponieważ pozwala uratować życie podczas zadławienia. Technika ta polega na silnym uciskaniu nadbrzusza, co prowadzi do wywarcia nacisku na przeponę i sprężenia powietrza w drogach oddechowym. Zwiększenie ciśnienia w klatce piersiowej umożliwia wypchnięcie ciała obcego tkwiącego w tchawicy. 

Rękoczyn Heimlicha zademonstrował lek. Tomasz Underman, zastępca kierownika Izby Przyjęć Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. 

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa dorosłych

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa polega na wykonywaniu uciśnięć klatki piersiowej, a niekiedy także oddechów zastępczych. Stosuje się ją kiedy doszło do zatrzymania akcji serca i osoba poszkodowana nie oddycha. Jest to jedna z najważniejszych czynności ratowniczych. Zalicza się ją do pierwszej pomocy niemedycznej, co oznacza, że każdy może się jej podjąć.

Jak to zrobić? Sami zobaczcie na filmie instruktażowym przygotowanym przez pracowników Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa dziecka do 1 roku życia

W przypadku najmłodszych zaleca się wykonywanie oddechów ratowniczych zawsze. Dzieje się tak, ponieważ przyczyny zatrzymania krążenia są u nich najczęściej związane z nieprawidłowościami ze strony układu oddechowego. 

U dziecka do 1 roku życia należy wykonać:

  • 5 oddechów ratowniczych, 
  • 15 uciśnięć klatki piersiowej
  • 2 wdechy ratownicze
  • kontynuować w sekwencji 15:2

Jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u dziecka do 1 roku życia zademonstrowała lek. Marta Michalec, neonatolog w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej.

Przejdź do treści