Jajka są produktem bez którego nie wyobrażamy sobie Świąt Wielkanocnych. Znajdziemy je w koszyku ze święconką, a także w większości serwowanych potraw. Mogą wystąpić także solo i to pod różnymi postaciami.

Jajka wyróżniają się wysoką zawartością witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D i E), witamin z grupy B (w tym witaminy B12 i kwasu foliowego) oraz składników mineralnych, takich jak: cynk, fosfor, selen, żelazo.

Białko jaja kurzego zawiera szeroki wachlarz aminokwasów egzogennych, czyli tych, które człowiek musi dostarczać z pożywieniem. Są to m.in. izoleucyna, lizyna, leucyna, tryptofan, cysteina, arginina, seryna, które występują w korzystnych dla ludzkiego organizmu proporcjach. Szacuje się, że jedno jajko pokrywa około 15% dziennego zapotrzebowania na pełnowartościowe białko u osoby dorosłej.

-Należy pamiętać, że aby jajko było zdrowe – musi być świeże, gotowane nie więcej niż 10 minut, bo wtedy traci witaminy i jest ciężkostrawne – mówi Urszula Oknińska, dietetyk Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Dzięki wysokiej zawartości witamin i związków mineralnych, antyoksydantów, a także  aminokwasów, jaja stanowią wartościowe uzupełnienie diety dziecka. Należy jednak pamiętać, że jaja kurze, a właściwie białka jaj, są jedną z najczęstszych przyczyn alergii u dzieci.

-Jajka korzystnie wpływają na zdrowie organizmu, jednakże jedzone w nadmiarze mogą zaszkodzić. Zwłaszcza osobom, które są uczulone na jajka oraz osobom będącym na dietach niskobiałkowych – mówi Urszula Oknińska, dietetyk Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Naturalne sposoby na farbowanie jajek:

Najczęściej stosowanym przez nas naturalnym barwnikiem, który jest łatwo dostępny i daje ładny kolor, są wysuszone łupiny cebuli. Moczymy je w wodzie i następnie gotujemy w nich jajka – uzyskujemy kolor czerwonawy (marmurkowy, złoty). Ale jak uzyskać inne kolory?

  • Czerwony – kora dębu, owoce czarnego bzu, suszone jagody, suche łupinki cebuli, szyszki olchowe, wywar z krokusa.
  • Żółty – kurkuma, curry, rumianek, suszone kwiaty jaskrów polnych, igły modrzewiowe.
  • Różowy – sok z buraka.
  • Zielony – pokrzywa, trawa, kora brzozowa, wywar z jemioły, młode żyto.
  • Fioletowy – płatki ciemnej malwy, owoce tarniny, owoce czarnego bzu.
  • Pomarańczowy – sok z marchwi, dynia.
  • Niebieski – owoce tarniny, borówka amerykańska.
  • Brązowy – łupiny orzecha włoskiego, igły jodłowe.
  • Jasnoczerwony – mrożone maliny, żurawina.
  • Czarny – wygotowane olchowe szyszki, kora olchy, kora dębu, łupiny orzecha włoskiego.
Przejdź do treści