Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Ważne telefony
Sekretariat: 32 727 58 05
Dyżurka lekarska: 32 727 58 02
Dyżurka pielęgniarska: 32 727 58 04
Dla pacjentów: 32 779 59 73
Zespół
Ordynator: dr n. med. Anna Duława
Pielęgniarka Oddziałowa: Zuzanna Mazur
O nas
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii posiada 8 w pełni wyposażonych stanowisk dedykowanych pacjentom z niewydolnością oddechowo-krążeniową, we wstrząsie septycznym, z ostrą niewydolnością wielonarządową, po urazach czaszkowo-mózgowych. Wysoko wyspecjalizowany zespół anestezjologów oraz pielęgniarek anestezjologicznych prowadzi leczenie chorych w stanach zagrożenia życia w naszym nowoczesnym, otwartym we wrześniu 2016 roku Oddziale. Lekarze Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii prowadzą również Poradnię Leczenia Bólu.
Działalność
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii prowadzi kompleksową opiekę nad pacjentami w okresie okołooperacyjnym obejmującą kwalifikację do znieczulenia przeprowadzaną w Poradni Anestezjologicznej, przygotowanie oraz bezpieczne przeprowadzenie chorego przez znieczulenie do zabiegów chirurgicznych, ginekologicznych, laryngologicznych, ortopedycznych oraz porodów zarówno siłami natury jak i przez cięcie cesarskie.
Wspomagamy zespoły innych specjalności w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia kierując reanimacją pacjentów hospitalizowanych oraz trafiających na Izbę Przyjęć tutejszego Szpitala. Oddział został wyposażony m.in. w: nowoczesne mobilne łóżka z możliwością dowolnego pozycjonowania chorego, wysokiej klasy materace przeciwodleżynowe oraz systemy grzewczo-chłodzące, sprzęt do ciągłego, monitorowania funkcji życiowych w tym rozszerzonego monitorowania hemodynamicznego układy krążenia, respiratory do prowadzenia wentylacji mechanicznej, dializatory umożliwiające prowadzenie terapii nerkozastępczej, dializy albuminowej oraz plazmaferezy, pompy infuzyjne do precyzyjnego dawkowania leków oraz prowadzenia żywienia parenteralnego, aparaty USG, bronchofiberoskopy, systemy pomiaru ciśnienia wewnątrzczaszkowego i wewnątrzbrzusznego ułatwiające diagnozowanie i leczenie pacjentów w ciężkim stanie.
Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej
Ważne telefony
Sekretariat: 32 344 07 36
Dyżurka lekarska: 32 344 07 34 / 32 344 07 38
Dyżurka pielęgniarska: 32 344 07 35
Dla pacjentów: 32 779 59 62
Zespół
Ordynator: lek. med. Mariusz Króliczek
Pielęgniarka Oddziałowa: Dorota Głuszek
O nas
Oddział dysponuje 30 łóżkami w 11 salach wyposażonych w pełny węzeł sanitarny, spełnia unijne standardy szpitalne. Oddział Chirurgii ogólnej i Naczyniowej jest nowoczesnym oddziałem z młodym a zarazem doświadczonym już zespołem lekarskim. Pełni 24-godzinny codzienny dyżur chirurgiczny lekarsko – pielęgniarski w składzie minimum 2 lekarzy oraz 3 pielęgniarek. W ramach 24 godzinnego dyżuru do dyspozycji lekarzy pozostaje Pracownia RTG, TK oraz USG, Laboratorium Analityczne oraz możliwość konsultacji na oddziałach będących jednostkami naszego szpitala. W przypadku konieczności konsultacji innych specjalności do dyspozycji pacjenta pozostaje transport sanitarny.
Cały nasz zespół lekarsko – pielęgniarski uczestniczy w licznych kursach, szkoleniach, konferencjach oraz w zjazdach, zarówno krajowych jak i międzynarodowych, podnosząc swoje kwalifikacje, a tym sposobem jakość wykonywanych procedur zabiegowych.
Działalność
Wykonujemy zabiegi standardowe z zakresu chirurgii ogólnej w tym: operacje przepuklin brzusznych, przepuklin pachwinowych, laparoskopowe operacje pęcherzyka żółciowego, laparoskopowe operacje leczenia schorzeń chirurgicznych trzustki i staplerowe zespolenia przy zabiegach na przewodzie pokarmowym. Wykonujemy zabiegi chirurgiczne w leczeniu nowotworów jamy brzusznej przy współpracy z szpitalnym Konsylium onkologicznym.
Znieczulenie pacjentów do zabiegów operacyjnych jest prowadzone przez doświadczonych specjalistów Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a w przypadkach pacjentów w stanach ciężkich współpracujemy z bardzo kompetentnym personelem nowocześnie wyposażonego Oddziału Intensywnej Terapii. Oddział nasz współpracuje z licznymi ośrodkami zewnętrznymi m.in. z Kliniką Chirurgii Przewodu Pokarmowego UCK w Katowicach – Ligocie, Oddziałem Chirurgii Naczyniowej WSS4 w Bytomiu, ośrodkami onkologicznymi na Bytomiu, Katowicach i Gliwicach, z Zakładem Patomorfologii oraz Pracownią Mikrobiologii.
NOWOŚĆ w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej

Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej
Ważne telefony
Sekretariat: 32 344 07 59
Dyżurka lekarska: 32 344 07 61
Dyżurka pielęgniarska: 32 344 07 62
Dla pacjentów: 32 779 59 66
Zespół
Ordynator: dr n. med. Sławomir Wroński
Pielęgniarka Oddziałowa: Izabela Strzyż
O nas
Oddział posiada 32 łóżka w ośmiu 3-osobowych salach, 1 sali pooperacyjnej oraz 1 sali septycznej. Każda z nich posiada własny węzeł sanitarny. W ramach oddziału prowadzona jest kompleksowa opieka nad pacjentem w zakresie diagnostyki i leczenia, w tym operacyjnego, w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opiekę nad pacjentem sprawuje 16 pielęgniarek, ponadto w Oddziale pracuje dwóch magistrów rehabilitacji. Dzięki temu każdy chory ma zapewnioną indywidualnie dobraną rehabilitacje pooperacyjną, także z wykorzystaniem dwóch szyn mechanicznych typu CPM przeznaczonych do ćwiczeń ciągłego, biernego ruchu stawów kolanowego i biodrowego. Leczenie i operacje w naszym Oddziale finansowane są przez NFZ, usługi mogą być również świadczone komercyjnie. Rocznie wykonujemy od 1000-1200 zabiegów operacyjnych.

Działalność
Oddział dysponuje własnym blokiem operacyjnym z 2 salami, w tym jedną przeznaczona wyłącznie do zabiegów endoprotezoplastyki stawów. Do przeprowadzenia zabiegów wykorzystywane są 2 aparaty Rtg z ramieniem C i torem wizyjnym oraz nowoczesny artroskop i diatermia. Oddział świadczy wysokospecjalistyczne usługi w zakresie ortopedii i traumatologii układu ruchu w tym: leczenie złamań i zaburzeń zrostu kości długich metodą osteosyntezy śródszpikowej (kość udowa, piszczelowa, ramienna); leczenie obrażeń kończyn i miednicy przy użyciu stabilizatorów zewnętrznych typu: Ilizarowa, Orthofix, Medgal; endoprotezoplastyka bipolarna (częściowa) oraz całkowita-cementowa i bezcementowa, a także przynasadowa stawu biodrowego z leczeniem ewentualnych powikłań w postaci złamań okołoprotezowych; operacyjne leczenie deformacji i urazów stóp i rąk, w tym endoprotezoplastyka palucha sztywnego (MTP); artroskopia diagnostyczna i lecznicza stawu kolanowego: szycie łąkotek, rekonstrukcje więzadła krzyżowego przedniego metoda BTB i STG, leczenie ubytków chrząstki stawowej (piny węglowe, membrany, implanty BioPoly PS). Po wypisie z Oddziału dalsze leczenie chorego prowadzi przyszpitalna Poradnia Urazowo-Ortopedyczna. Oddział posiada uprawnienia do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Prowadzi również programy zdrowotne NFZ: Endoprotezy i Urazy Wielomiejscowe.
Oddział Chorób Płuc z Pododdziałem Chemioterapii
Ważne telefony
Sekretariat: 32 344 08 34
Dyżurka lekarska: 32 344 08 36
Dyżurka pielęgniarska: 32 344 08 35
Dla pacjentów: 32 779 59 76
Zespół
Ordynator: dr n. med. Ewa Strańska-Bartosik
Pielęgniarka Oddziałowa: Marzena Szczelaszczyk
O nas
Oddział dysponuje 30 łóżkami, w tym 2 łóżka intensywnej opieki. Jest jednostką specjalistyczną obejmującą kompleksową opieką chorych w dziedzinie chorób układu oddechowego. W całości procesu diagnostyczno-leczniczego zaangażowany jest zespół lekarzy-specjalistów chorób płuc oraz zespół pielęgniarek wprowadzających wiele innowacji w celu poprawy samopoczucia i zdrowia pacjentów. Personel Oddziału stale podnosi swoje kwalifikacje, bierze udział w konferencjach, zjazdach, korzysta z fachowych kursów.
Działalność
Oddział dysponuje dobrze rozbudowanym zapleczem diagnostycznym obejmującym: pracownię rentgenowską, to tu wykonuje się zdjęcia rentgenowskie płuc, zdjęcia tomograficzne, bronchograficzne, rtg-skopię i inne; pracownie badań czynnościowych z możliwością wykonania badań spirometrycznych (statycznych i dynamicznych) oceny reaktywności drzewa oskrzelowego, badań elektrokardiograficznych; pracownię bronchoskopową oferującą bronchofiberoskopię: diagnostyczną (pobieranie biopatów do badań histopatologicznych. popłuczyn i wymazów do badań cytologicznych i bakteriologicznych, punkcje transbronchialne), leczniczą (usuwanie ciał obcych z oskrzeli, udrażniania oskrzeli, tamowanie krwotoków płucnych). Wykonujemy również: punkcje jamy opłucnej, punkcje cienkoigłowe guzów obwodowych płuc i drenaże odmy. Posiadamy bezpieczną sale chemioterapii z digestorium, gdzie podajemy cytostatyki pacjentom onkologicznym. W przyszłości zamierzamy uruchomić przyszpitalną Poradnię Chorób Płuc oraz Pracownię Cytologiczną. Oddział powiązany jest z Pracownią Badań Czynnościowych Płuc, Pracownią Bronchoskopii, Punktem Podawania Leków Cytostatycznych.
Oddział Chorób Wewnętrznych
Ważne telefony
Sekretariat: 32 344 08 69
Dyżurka lekarska: 32 344 08 24
Dyżurka pielęgniarska: 32 344 08 70
Dla pacjentów: 32 779 59 64
Odcinek Gastroenterologiczny i Diabetologiczny:
Sekretariat: 32 344 07 78
Dyżurka lekarska: 32 344 07 80
Dyżurka pielęgniarska: 32 344 07 82
Zespół
Ordynator: lek. Ewa Heince
Pielęgniarka Oddziałowa: Katarzyna Mucha
O nas
Oddział dysponuje 65 łóżkami, w ramach Oddziału wydzielona jest jednołóżkowa sala intensywnej opieki medycznej. Zapewnia kompleksową opiekę nad pacjentem w zakresie diagnostyki i leczenia w dziedzinie chorób wewnętrznych w tym m.in. edukacja pacjentów i ich rodzin- szkolenia cukrzycowe (prewencja, dieta, trening fizyczny, samokontrola, nauka obsługi wstrzykiwaczy) oraz zatrucia. Oddział posiada akredytację do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz diabetologii.
Działalność
Oddział prowadzi kompleksową diagnostykę i leczenie chorób wewnętrznych z zakresu: układu krążenia, układu oddechowego, nerek i układu moczowego, układu kostno-stawowego, układu trawiennego oraz zatruć, układu endokrynnego i zaburzeń przemiany materii, a zwłaszcza wszystkich postaci cukrzycy oraz jej powikłań. Oddział prowadzi edukację pacjentów chorujących na cukrzycę oraz ich rodzin (podstawowa wiedza o cukrzycy, dieta, różne formy aktywności fizycznej, techniki samokontroli poziomu cukru we krwi, techniki insulinoterapii ) Oddział współpracuje: z Poradnią dla Chorych na Cukrzycę w Rudzie Śląskiej, ze Stowarzyszeniem Chorych na Cukrzycę, ze Stowarzyszeniem „Amazonki”. We współpracy z Poradnią Cukrzycową nasz Oddział organizuje szkolenia diabetologiczne. Oddział posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej do szkolenia lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych i diabetologii.

Oddział Kardiologiczny z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego
Ważne telefony
Sekretariat: 32 344 07 68
Dyżurka lekarska: 32 344 07 70
Dyżurka pielęgniarska: 32 344 07 67
Dla pacjentów: 32 779 59 65
Zespół
Ordynator: lek. Janusz Spyra
Pielęgniarka Oddziałowa: Katarzyna Płaza

O nas
Oddział dysponuje 28 łóżkami, w tym 7 w Pododdziale Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Oddział prowadzi leczenie pacjentów z chorobą wieńcową, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu, wadami serca, zatorowością płucną, ciężkim nadciśnieniem tętniczym. Nasz Oddział prowadzi również szkolenia specjalizacyjne w ramach specjalizacji z kardiologii i chorób wewnętrznych. Współpracujemy z sąsiednimi ośrodkami kardiologii inwazyjnej, gdzie kierowani są pacjenci naszego Oddziału dla pogłębienia diagnostyki lub leczenia inwazyjnego.
Działalność
Oddział wykonuje pełną nieinwazyjną diagnostykę układu krążenia u hospitalizowanych pacjentów: holter EKG, holter ciśnieniowy, test wysiłkowy na bieżni ruchomej, badania UKG, badanie UKG przezprzełykowe, badanie UKG obciążeniowe (test dobutaminowy), badanie TK naczyń wieńcowych, wskaźnik uwapnienia tętnic, badanie TK naczyń płucnych. Oddział współpracuje ze szpitalną Poradnią Kardiologiczną – Kontroli Stymulatorów.
Oddział Medycyny Paliatywnej
Ważne telefony
Sekretariat: 32 344 08 47
Dyżurka lekarska: 32 344 08 49
Dyżurka pielęgniarska: 32 344 08 48
Dla pacjentów: 32 779 59 77
E-mail: sekrpaliatyw@szpitalruda.pl
Zespół
Ordynator: lek. Izabela Iwanek
Pielęgniarka Oddziałowa: Hanna Sobiech
Psycholog: Teresa Moralewicz
O nas
Oddział Medycyny Paliatywnej naszego Szpitala jest nowoczesnym oddziałem działającym od 1 listopada 2019 roku. Oddział dysponuje 20 łóżkami w 7 salach. Zapewniamy naszym Pacjentom dostęp do pełnego węzła sanitarnego, spełniamy unijne standardy szpitalne. Zespół medyczny naszego Oddziału składa się z lekarzy, wykwalifikowanych pielęgniarek, opiekunek medycznych, rehabilitantek oraz psychologa. W trakcie hospitalizacji, w przypadku konieczności, są dostępne pracownie: RTG, TK oraz USG, laboratorium analityczne, istnieje także możliwość konsultacji na oddziałach będących jednostkami naszego Szpitala. Zespół naszego Oddziału regularnie uczestniczy w licznych kursach, szkoleniach, konferencjach oraz w zjazdach, podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe.
Działalność
Oddział Medycyny Paliatywnej prowadzi opiekę nad Pacjentem i jego rodziną z zapewnieniem holistycznego podejścia do każdego chorego z uwzględnieniem jego potrzeb fizycznych, psychicznych, duchowych i społecznych.
Funkcjonowanie Oddziału ma na celu poprawę jakości życia pacjentów przewlekle chorych i ich rodzin zmagających się z problemami związanymi z nieuleczalną chorobą lub w znacznym stopniu ograniczającą życie, jej leczeniem i opieką w ostatniej fazie życia.
Kwalifikacje przyjęcia do naszego Oddziału odbywają się planowo według kodów kwalifikacyjnych ICD 10 (ustawa NFZ), ze skierowaniem z przychodni POZ lub specjalistycznej.
Proces leczenia pacjentów naszego Oddziału obejmuje szczególnie proces leczenia przeciwbólowego w chorobie nowotworowej, pielęgnowanie chorego, edukację rodzin z zakresu tej pielęgnacji, stosowania specjalistycznych opatrunków w leczeniu owrzodzeń odleżynowych, rehabilitację bierną i czynną oraz usprawnianie pacjenta dostosowane do możliwości chorego.
Zapewniamy również pomoc w innych przykrych dolegliwościach trudnych do opanowania w warunkach domowych, pomoc w każdej fazie nieuleczalnej choroby, leczenie żywieniowe, wsparcie pacjentów i ich rodzin w ich problemach, opiekę wyręczającą.
Trudne decyzje terapeutyczne podejmowane są w oparciu o wszechstronne rozpoznanie kliniczne, potwierdzone badaniami laboratoryjnymi i obrazowymi, a w razie konieczności wsparte również konsultacjami lekarzy innych specjalności. Decyzje terapeutyczne podejmowane są z zachowaniem obowiązujących zasad etycznych i przy respektowaniu opinii pozostałych członków zespołu opiekującego się chorym, a także preferencji oraz decyzji chorego i jego opiekunów.
Leczenie żywieniowe jako integralna część terapii, prowadzone w celu utrzymania lub poprawy stanu odżywienia, poprawy rokowania i jakości życia chorego, pilotujemy w oparciu o najnowsze wytyczne, konsultując indywidualne przypadki ze szpitalnym Zespołem ds. Żywienia.





Oddział Neonatologiczny
Ważne telefony
Sekretariat: 32 779 59 06
Dyżurka lekarska: 32 779 59 25
Dyżurka pielęgniarska: 32 344 07 33
Dla pacjentów: 32 779 59 72
Zespół
Ordynator: prof. dr hab. n. med. Janusz Świetliński
Pielęgniarka Oddziałowa: Małgorzata Szmigiel
O nas
Oddział dysponuje 44 łóżeczkami, w tym 27 inkubatorami. To 15 stanowisk intensywnej terapii noworodka, 6 stanowisk opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji oraz 6 stanowisk opieki pośredniej dla noworodków niewymagających wsparcia oddechowego.
W ramach oddziału prowadzona jest kompleksowa opieka nad pacjentem w zakresie diagnostyki i leczenia w dziedzinie neonatologii. Oddział powiązany jest z Poradnią Neonatologiczną i podzielony jest na odcinek noworodków i wcześniaków oraz odcinek noworodkowy septyczny. Oddział funkcjonuje w systemie rooming – in, czyli noworodek przez 24 godziny przebywa z mamą na sali ogólnej.
Działalność
Dla dziecka bardzo ważny jest kontakt z rodzicem, dlatego na naszym Oddziale umożliwiamy kangurowanie, istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia bluz. Stymulujemy też odruch ssania u wcześniaków (darmowe wypożyczenie smoczków, po osiągnięciu przez dziecko 1750 g darmowe smoczki). Prowadzimy także akcja „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Każdy wcześniak przebywający na naszym Oddziale ma swoją przytulankę – ośmiorniczkę. W ramach oddziału funkcjonują również Śląski Bank Mleka Kobiecego i Poradnia Laktacyjna. Oddział zrzeszony jest w European Milk Bank Association (EMBA). Współpracuje z Oddziałem Intensywnej Terapii Noworodka Upsala (Szwecja). Bierzemy także udział w polsko-norweskim Projekcie Badawczym dotyczącym muzykoterapii noworodków przedwcześnie urodzonych oraz w Badaniu START. To małoinwazyjna metoda podaży surfaktantu (LISA) w leczeniu RDSu u noworodków przedwcześnie urodzonych). W 2011 r. rudzka Neonatologia otrzymała prestiżowy III stopień referencyjności, co w praktyce oznacza możliwość leczenia najciężej chorych noworodków i wcześniaków.
Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym
Ważne telefony
Sekretariat: 32 344 07 28
Dyżurka lekarska: 32 779 59 22
Dyżurka pielęgniarska: 32 779 59 24
Dla pacjentów: 32 779 59 68
Zespół
Ordynator: lek. Mariusz Byrski
Pielęgniarka Oddziałowa: Joanna Gąsior

O nas
Oddział posiada 32 łóżka – 16 łóżek udarowych i 16 łóżek neurologicznych. W ramach Oddziału dostępne są 2 Sale Intensywnego Nadzoru, w których jest 6 stanowisk dla pacjentów w ciężkim stanie wymagających monitorowania. Oddział zapewnia kompleksową opiekę nad pacjentem w zakresie diagnostyki i leczenia w dziedzinie neurologii. W Oddziale pracuje wysoko wyspecjalizowany personel: lekarze specjalności z zakresu neurologii, pielęgniarki, ratownicy medyczni, opiekunowie medycznie, neurologopedzi, psycholog oraz rehabilitanci. Personel naszego Oddziału ustawicznie wzbogaca i odświeża swoją wiedzę merytoryczną na sympozjach, konferencjach, kursach i warsztatach. Wdraża procedury w oparciu o standardy Unii Europejskiej. Oddział dysponuje 2 miejscami specjalizacyjnymi w dziedzinie neurologii.
Działalność
W Oddziale Neurologii i Udarowym działa Pracownia USG, gdzie wykonuje się badania przepływu krwi w tętnicach dogłowowych i wewnątrzczaszkowych metodą Dopplera dla pacjentów hospitalizowanych w wym. Oddziałach. W Oddziale Udarowym wykonujemy wysokospecjalistyczną procedurę – leczenie tromboliczne pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu, przy spełnieniu określonych kryteriów kwalifikacyjnych. Obecnie ok. 20% wszystkich pacjentów z udarem mózgu, leczonych jest trombolicznie. Odsetek ten systematycznie wzrasta, Dokładamy wszelkich starań by kwalifikować chorych do trombektomii mechanicznej. Korzystamy z wielospecjalistycznych konsultacji celem zagwarantowania pacjentom najwyższego poziomu usług medycznych w naszych Oddziałach. Oddział Neurologii i Oddział Udarowy ściśle współpracują z: Klinicznym Oddziałem Neurochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ligocie, Oddziałem Neurologicznym z Pododdziałem Udarowym Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu, Oddziałem Oknologii w WSS nr 4 w Bytomiu, Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach, aby zapewnić kompleksową opiekę specjalistyczną po wypisie pacjenta ze Szpitala. Zarówno Oddział Neurologiczny jak i Udarowy powiązane są z następującymi komórkami: Poradnią Neurologiczną, Poradnią Leczenia Stwardnienia Rozsianego, Pracownią EEG i EMG oraz Pracownią Dopplerowską.
Oddział Okulistyczny
Ważne telefony
Sekretariat: 32 779 59 31
Dyżurka lekarska: 32 779 59 42
Dyżurka pielęgniarska: 32 779 59 36
Dla pacjentów: 32 779 59 63
Zespół
Ordynator: dr n. med. Beata Kumor-Wierzba
Pielęgniarka Oddziałowa: Alicja Urbańczyk
O nas
Oddział dysponuje 15 łóżkami. W ramach oddziału prowadzona jest kompleksowa opieka nad pacjentem w zakresie diagnostyki i leczenia, w tym operacyjnego, w dziedzinie okulistyki. Dzięki wyposażeniu w specjalistyczną aparaturę medyczną na naszym oddziale możemy leczyć zaćmę i jaskrę, a także wykonywać zabiegi witrektomii i inne specjalistyczne zabiegi okulistyczne. Oddział posiada uprawnienia do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie okulistyki.
Działalność
W zakresie diagnostyki na naszym Oddziale wykonywane są badanie ostrości wzroku, badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej, badanie dna oka wziernikowanie bezpośrednim i pośrednim, gonioskopia, tonometria, pachymetria, keratometria, skiaskopia, perymetria statyczna i kinetyczna, usg gałki ocznej, mikroskopia lustrzana, OCT i GDX. W ramach leczenia zachowawczego prowadzona jest diagnostyka i leczenie stanów zapalnych przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej, leczenie stanów po urazach tępych i przenikających gałki ocznej. W zakresie leczenia operacyjnego wykonujemy operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji i zewnątrz torebkowego usunięcia zaćmy oraz wszczepianie sztucznych soczewek wewnątrz gałkowych, fiksację przeztwardówkową soczewek wewnatrzgałkowych, odwarstwienia siatkówki, witrektomie, operacje przeciwjaskrowe, enukleacje, operacje powiek, operacje naprawcze worka spojówkowego, zaopatrywanie ran gałki ocznej i aparatu ochronnego oka. Nasz Oddział w strukturze Szpitala powiązany jest z Poradniami: Okulistyczną, Okulistyczną Dla Dzieci oraz Leczenia Jaskry. W 2017 roku Szpital realizował również akcję informacyjną „Oko na seniora” związaną z profilaktyką oraz właściwym rozpoznaniem i leczeniem zaćmy. Organizowane były spotkania informacyjne dla seniorów a rudzianie mogli poddać się operacji oka i usunąć zaćmę na atrakcyjnych warunkach. Płacili jedynie niecałe 52% ceny komercyjnego zabiegu. Miasto na dofinansowanie tego typu operacji rokrocznie przeznacza określoną pulę pieniędzy.
Oddział Pediatryczny
Ważne telefony
Sekretariat: 32 344 08 28
Dyżurka lekarska: 32 344 08 26
Dyżurka pielęgniarska: 32 344 08 27
Dla pacjentów: 32 779 59 78
Zespół
Ordynator: lek. med. Robert Szylo
Pielęgniarka Oddziałowa: Małgorzata Wolska
O nas
Oddział dysponuje 20 łóżkami. W ramach Oddziału wydzielona jest sala intensywnego nadzoru oraz izolatka. Oddział zapewnia kompleksową opiekę nad pacjentem w wieku od 2 miesięcy do 18 roku życia w zakresie diagnostyki i leczenia w dziedzinie pediatrii, w tym m.in.: chorób układu oddechowego, chorób układu trawiennego, chorób układu moczowego, chorób układu nerwowego, chorób krwi i układu krwiotwórczego z uwzględnieniem mechanizmów immunologicznych, chorób układu krążenia w tym diagnostykę nadciśnienia tętniczego, zaburzeń wydzielania wewnętrznego, zaburzeń odżywiania i zaburzeń karmienia oraz zaburzeń metabolicznych, zatruć, zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W ramach oddziału zapewnia się możliwość pobytu matek wraz z dziećmi przez całą dobę. Każdy pokój chorych posiada węzeł sanitarny. Oddział posiada jedno miejsce akredytacyjne do specjalizacji z zakresu pediatrii. Jednocześnie jesteśmy w trakcie pozyskiwania dodatkowych 4 miejsc akredytacyjnych. W ramach naszego Oddziału szkolimy stażystów podyplomowych w zakresie pediatrii oraz studentów medycyny w zakresie wakacyjnych praktyk.
Działalność
Dzieci przebywające w Oddziale w razie konieczności mogą skorzystać z konsultacji neurologicznej, kardiologicznej oraz psychologicznej przez specjalistów na co dzień pracujących w Klinikach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Oddział w ostatnich miesiącach poszerzył swoją bazę diagnostyczną o urządzenie umożliwiające wykonanie ph-metrii z impedancją, gastrolizer oraz holter ciśnieniowy. Nowoczesny aparat USG daje możliwość wykonania następujących badań u dzieci: USG jamy brzusznej, USG szyi i tarczycy, USG przezciemiączkowe, USG stawów biodrowych oraz USG płuc. Badania wykonuje specjalista radiologii z dużym doświadczeniem w wykonywaniu tego typu badań u dzieci. Oddział powiązany jest z zakładem radiologii, w którym wykonujemy badania obrazowe u dzieci poczynając od klasycznego badania radiologicznego płuc, poprzez tomografię oraz rezonans magnetyczny u dzieci starszych. Oddział współpracuje z laboratorium analitycznym Szpitala oraz z laboratorium zewnętrznym posiadającym akredytację w zakresie diagnostyki mikrobiologicznej immunologicznej.
Leczenie otyłości
Otyłość obecnie jest uważana za jednostkę chorobową, podobnie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Można powiedzieć, że jest chorobą przewlekłą, która nieleczona daje złe rokowania na przyszłość (wada postawy, bóle kończyn, kręgosłupa, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, choroby nowotworowe). W związku z tym postanowiliśmy zająć się tym problemem.
Oddział oferuje diagnostykę oraz leczenie nadwagi i otyłości u dzieci. W ramach 3-dniowego pobytu w Oddziale wykonywany jest cały szereg badań biochemicznych krwi, przeprowadzane są konsultacje z dietetykiem, psychologiem, fizjoterapeutą, a także z kardiologiem w razie konieczności. Podczas hospitalizacji każde dziecko ma wykonane USG jamy brzusznej, a także USG tarczycy. Dysponujemy również doskonałym analizatorem składu ciała, dostosowanym do leczonej przez nas grupy wiekowej. Personel Oddziału posiada odpowiednie certyfikaty z zakresu diagnostyki i leczenia otyłości oraz stale podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w odpowiednich kursach i sympozjach.
Oddział Perinatologii, Ginekologii i Położnictwa
Ważne telefony
Sekretariat: 32 344 07 44
Dyżurka lekarska: 32 344 07 46 / 32 344 07 48
Dyżurka pielęgniarska:
- Ginekologia – 32 344 07 39
- Patologia Ciąży – 32 344 07 45
- Położnictwo – 32 344 07 47
Dla pacjentów:
- Ginekologia – 32 779 59 67
- Patologia Ciąży – 32 779 59 69
- Położnictwo – 32 779 59 70
Zespół
Ordynator: prof. dr hab. n. med. Wojciech Cnota
Położna oddziałowa: Katarzyna Adamiok
O nas
Oddział dysponuje 72 łóżkami i zapewnia kompleksową opiekę nad pacjentem w zakresie diagnostyki i leczenia, w tym operacyjnego w dziedzinie położnictwa, ginekologii i perinatologii.
W ramach oddziału funkcjonują odcinki: ginekologiczny, położniczy i patologii ciąży. Wydzielona została również dwułóżkowa sala intensywnej opieki medycznej. Na bazie Oddziału w Goduli zorganizowany jest Oddział Kliniczny Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Nasz Oddział posiada prestiżowy trzeci stopień referencyjności. Posiada uprawnienia do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie położnictwa, ginekologii oraz perinatologii. Komfort rodzenia zapewnia nowocześnie wyposażony Zespół Porodowy. Oddział powiązany jest z Traktem Porodowym wyposażonym m. in. w przestronną salę do wykonywania cięć cesarskich, specjalistyczną wannę do rodzenia w wodzie oraz 4 komfortowe sale porodów rodzinnych z łazienkami, wygodnymi łóżkami dla rodzącej i kanapami dla osób towarzyszących (jeden z pokoi przystosowany jest również dla osób niepełnosprawnych). Każda sala jest monitorowana i klimatyzowana.
Działalność
Nasz Oddział jako jedyny na Śląsku wykonuje zabiegi fetoskopowe. Zabiegi te polegają na ratowaniu życia bliźniaków w dość specyficznym powikłaniu ciąży bliźniaczej, jakim jest zespół przetoczenia zwany również zespołem podkradania. Współpracujemy z PTG, PTGP, SWOG, FMF oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Jagiellońskim. Prowadzimy badania naukowe w zakresie porodu przedwczesnego. Wykonujemy zabiegi w zakresie onkologii ginekologicznej. Do dyspozycji naszych lekarzy jest m.in. nowoczesny nóż harmoniczny, to dzięki niemu skomplikowane operacje wykonywane są teraz szybciej i efektywniej, a do tego są praktycznie bezkrwawe. Lotus Ultrasonic Scalpel to nowoczesne urządzenie służące do chirurgii jamy brzusznej, zarówno tej laparoskopowej jak i otwartej. Posiadamy największe w regionie doświadczenie w porodach dzieci z wadami rozwojowymi. Współpracujemy z Hospicjum Perinatalnym. Opieka nad ciążą wysokiego ryzyka, powikłaną i wielopłodową to nasza domena. Stosujemy inwazyjne procedury lecznicze i diagnostyczne w ciąży. Oddział powiązany jest z Salami Operacyjnymi: Ginekologiczną i dwiema Położniczymi oraz Zespołem Porodowym, Poradnią Ginekologiczno-Położniczą i Poradnią Patologii Ciąży, Kardiologii Prenatalnej i Diagnostyki Wad Płodu. W Szpitalu w Goduli funkcjonują również ściśle powiązane z naszym Oddziałem Pracownia USG o Profilu Ginekologiczno-Położniczym i bezpłatna Szkoła Rodzenia.
Konsultacja do znieczulenia
Konsultacja do znieczulenia odbywa się przy przyjęciu na Oddział. Wcześniej można pobrać i wypełnić ankietę anestezjologiczną, którą należy dostarczyć osobiście podczas przyjęcia.
Szkoła rodzenia
Szkoła Rodzenia powstała po to, by dać naszym pacjentkom oraz ich partnerom możliwość pełniejszego przygotowania się do porodu i rodzicielstwa. Proponowany przez nas kurs to aktywna i bardzo ciekawa forma spotkań. Wszystkie wykłady uzupełnione są materiałami multimedialnymi a warsztaty praktyczne – pokazami, tak, by ich forma była dla uczestników interesująca, a treść zrozumiała. Zapisy do naszej Szkoły już ruszyły, liczba grup uczestniczących w zajęciach jest uzależniona od zainteresowania.
Program Szkoły Rodzenia działającej w rudzkim Szpitalu to wynik doświadczeń zawodowych naszych położnych, ich entuzjazmu i pasji. To element dopełniający opiekę okołoporodową, którą chcemy świadczyć w tutejszym Szpitalu na jak najwyższym poziomie. Jest to również niepowtarzalna możliwość poznania położnych pracujących w tym Szpitalu, zapoznania się z Zespołem Porodowym, Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym i Oddziałem Neonatologicznym.
Wszystkich chętnych prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem rudzkiej Szkoły Rodzenia – 502113894
Oddział Psychiatrii Dziennej
Ważne telefony
Sekretariat: 32 344 08 68
Dyżurka pielęgniarska: 32 344 08 68
Zespół
Ordynator: dr n. med. Maciej Wójcik
O nas
Oddział dysponuje 15 miejscami, zapewnia kompleksową opiekę nad pacjentem w zakresie diagnostyki i leczenia w dziedzinie psychiatrii. Personel Oddziału to zespół osób z doświadczeniem w pracy i w kontakcie z pacjentami, stale podnoszących swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach i konferencjach. Przyjmowani są pacjenci pełnoletni z rozpoznaniem: schizofrenii i innych zaburzeń psychotycznych, zaburzeń afektywnych, zaburzeń nerwicowych, zaburzeń osobowości i zaburzeń zachowania dorosłych, zespołów behawioralnych, zaburzeń zachowania i emocji rozpoczynających się zwykle w dzieciństwie i wieku młodzieńczym, organicznych zaburzeń psychicznych.
Działalność
Proponujemy pobyty 12-sto tygodniowe oraz pobyty krótkie diagnostyczne 2-4 tygodniowe. W ramach hospitalizacji oferujemy diagnostykę psychiatryczną, psychologiczną, farmakoterapię, społeczność terapeutyczną, gimnastykę ogólnorozwojową, choreoterapię, arteterapię, psychodramę, muzykoterapie czynną i bierną, relaksację, trening funkcji poznawczych, trening umiejętności społecznych, psychoedukację, konsultacje rodzinne. Dodatkowe zajęcia terapeutyczne: zajęcia kulinarne, zajęcia kulturalno-edukacyjne: wyjścia do muzeum, teatru, domu kultury, kina, udział w konferencjach dotyczących wielu aspektów zdrowia itp., organizowanie wystaw prac pacjentów, wycieczki krajoznawcze, wyjścia do instytucji państwowych z zakresu przestrzegania prawa porządkowego- Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska, spotkania okolicznościowe np. z okazji świąt, zajęcia rekreacyjno-sportowe- spacery, wyjścia na basen, siłownie w plenerze, uczestnictwo w zawodach (biegi, nordic walking), kręgle, bilard, organizacja raz w roku biegu dla zdrowia psychicznego. Zajęcia terapeutyczne odbywają się między 8.00 a 14.00 od poniedziałku do piątku według według ustalonego planu pracy Oddziału. Współpracujemy z: Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej; Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej; Strażą Miejska w Rudzie Śląskiej; MOPS w Rudzie Śląskiej; Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. Realizujemy Miejski Program Promocji Zdrowia Psychicznego. Co roku w ramach obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego organizujemy „Bieg dla Zdrowia Psychicznego”
Oddział Psychiatryczny Ogólny
Ważne telefony
Sekretariat: 32 344 08 21
Dyżurka lekarska: 32 344 08 66
Dyżurka pielęgniarska: 32 344 08 50
Dla pacjentów: 32 779 59 75
Zespół
Ordynator: lek. med. Marcin Bojarowski
Pielęgniarka Oddziałowa: Aneta Krusz
O nas
Oddział dysponuje 30 łóżkami, w ramach rudzkiego Szpitala funkcjonuje od ponad trzydziestu lat. Oddział zapewnia kompleksowa opiekę w zakresie diagnostyki i leczenia w dziedzinie psychiatrii. Oddział posiada uprawnienia do prowadzenia staży kierunkowych w ramach specjalizacji z: medycyny rodzinnej, neurologii, psychiatrii konsultacyjnej, stażu podstawowego-szpitalnego.
Działalność
Hospitalizowanymi w Oddziale pacjentami zajmuje się zespół terapeutyczny, w skład którego wchodzą: lekarze, psycholodzy, terapeuci zajęciowi, rehabilitant i pielęgniarki. Pacjent przyjęty do oddziału ma indywidualnie ustalony zakres diagnostyki lekarskiej i psychologicznej, sposób prowadzenia leczenia– farmakoterapii, psychoterapii indywidualnej bądź grupowej, światłoterapii, terapii zajęciowej, rehabilitacji ruchowej oraz konsultacji z zakresem innych specjalności. Po zakończonym procesie diagnostyczno – leczniczym pacjenci kierowani są do dalszej opieki psychiatrycznej w warunkach ambulatoryjnych, w razie potrzeby do odpowiednich instytucji zajmujących się sprawami socjalnymi. Oddział powiązany jest z Poradnią Zdrowia Psychicznego i Oddziałem Psychiatrii Dziennej.