
19 maja obchodzimy Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego. Z tej okazji pragniemy przybliżyć działalność jedynego Banku Mleka na Śląsku, który znajduje się w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej przy ul. Lipa 2.
Dla noworodków długo hospitalizowanych pokarm kobiecy ma szczególne znaczenie terapeutyczne – wręcz ratuje życie i zdrowie. Te dzieci są paradoksalnie, w grupie ryzyka dzieci karmionych sztucznie. Dlatego banki mleka kobiecego należy traktować jako wyraz głębokiej troski o możliwie najlepszy start w życie najmniejszych pacjentów, wspieranie ich terapii i dbałość o optymalne żywienie wbrew obiektywnym trudnościom wynikającym z długiej hospitalizacji.
W Polsce obecnie funkcjonuje ponad 16 banków mleka kobiecego, które wspierają również te placówki lecznicze w regionie, które nie posiadają takiego laboratorium. Jedna z takich placówek znajduje się w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej.

Bank Mleka – czym zajmują się pracownicy?
Zadaniem wykwalifikowanych położnych tworzących pion laktacyjny i Bank Mleka jest nie tylko pozyskiwanie pokarmu, ale również jego gromadzenie, przechowywanie oraz dysponowanie nim w taki sposób, by zachować najwyższe standardy oraz jakość produktu finalnego.
Personel banku mleka przeprowadza staranny instruktaż z zakresu higieny rąk oraz ciała, zasad prawidłowego odciągania, przechowywania oraz dostarczania pokarmu, a wszystkie kluczowe informacje są również przekazane matce w formie pisemnej. Honorowa dawczyni mleka bezpłatnie otrzymuje sprzęt laktacyjny w postaci elektrycznego laktatora klasy szpitalnej oraz jałowych butelek.
Zanim mleko kobiece stanie się lekiem dla najmniejszych pacjentów Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, jest pasteryzowane, analizowane pod kątem czystości mikrobiologicznej oraz składu, a wszystkie procesy przeprowadzane są z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa dla biorcy.

Nie ma nowoczesnej neonatologii bez Banku Mleka
Ze względu na niepodważalną wyjątkowość ludzkiego mleka oraz nieocenione korzyści dla zdrowia niemowląt i wcześniaków, należy dążyć do współpracy w zakresie udostępniania mleka z banku mleka szpitalom, które w swoich strukturach posiadają oddział neonatologii o II lub IIIo referencyjności. Mając powyższe na uwadze, dzielimy się mlekiem ludzkim z innymi placówkami z powodzeniem realizując Program Polityki Zdrowotnej służący wykonaniu programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” w zakresie odżywiania mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt.
– Dla dzieci zdrowych, urodzonych w 33.-34. tygodniu ciąży, z masą ciała powyżej 1800 g mleko matki często jest w zasadzie jedynym „lekiem”, który jest podawany. Całość terapii u takiego pacjenta przebiega sprawniej. Przestaje to być coś intensywnego. Dla ośrodków, które leczą dzieci przedwcześnie urodzone, mleko ludzkie to skarb – wyjaśnia prof. Janusz Świetliński, założyciel Banku Mleka Kobiecego w Rudzie Śląskiej, ordynator rudzkiej neonatologii.
W 2010 r. prof. Świetliński został poproszony o to, aby w rudzkim szpitalu zorganizować oddział neonatologiczny o III stopniu referencyjności. Oddział III stopnia referencyjności świadczy najwyższy poziom opieki. W tego typu placówce personel zajmuje się kobietami w ciąży wysokiego ryzyka. Bank Mleka Kobiecego jest bardzo potrzebny przy oddziale neonatologicznym, dlatego ten powstał w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej już w 2012 r.
– Dla naszych najmniejszych pacjentów pokarm kobiecy jest jeszcze ważniejszy. Obecnie w szpitalu w Rudzie Śląskiej na odcinku patologii i intensywnej terapii znajduje się 30 stanowisk. Leżą na niej dzieci z masą ciała poniżej 1000 g. Dzięki temu, że pokarm naturalny jest lepiej wchłaniany, dziecko łatwiej trawi. Hospitalizacja staje się krótsza, proces terapii łatwiejszy – wyjaśnia prof. Świetliński.
W roku 2024 pozyskaliśmy 636 litrów mleka co przełożyło się na żywienie 346 dzieci. Dzięki wszystkim wspaniałym kobietom, które zechciały zasilić szeregi Honorowych Dawczyń Mleka i dzielić się swoim pokarmem z potrzebującymi noworodkami, w okresie działalności Banku Mleka w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej, czyli przez 13 lat, pozyskaliśmy ponad 9 tysięcy litrów mleka, którymi wykarmiliśmy prawie 5 tysięcy dzieci.