
Różowa skrzyneczka to ogólnopolski program przeciwdziałający tak zwanemu wykluczeniu menstruacyjnemu. Już ponad 3.000 skrzyneczek znalazło się w szkołach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. Do akcji włączy się także Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej.
4% Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. Z trudnościami spowodowanymi niedostępnością podpasek w instytucjach publicznych spotyka się wiele kobiet – w szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach. 21% nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10% z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu. Ruda Śląska chce być miastem, którego ten problem nie będzie dotyczył.
W Rudzie Śląskiej „Różowe Skrzyneczki” zostaną zainstalowane w 50 lokalizacjach. Dzięki wsparciu Fundacji Aktywni My i Banku PKO we wszystkich znajdą się materiały higieniczne. Fundacja Godula Hope zadba o edukację w szkołach na terenie miasta. Kolejnym krokiem władz miasta będzie wyposażenie w różowe skrzyneczki kolejnych miejsc, takich jak szpital miejski czy przychodnie. W Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej takie skrzyneczki powstaną w poradni psychologicznej dla dzieci oraz na pediatrii.
– Cieszę się, że Szpital Miejski przyłączy się do tak potrzebnej akcji. Zarówno urządzenia, jak i środki czystości, mają za zadanie zapewnić przebywającym w placówkach osobom czystość, co bezpośrednio wpływa na profilaktykę zdrowia, oraz poczucie komfortu psychicznego związanego z realizacją swoich podstawowych potrzeb – mówi Ewa Krych, prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.
Czym jest różowa skrzyneczka?
Różowa skrzynka to metalowa “szafka” z produktami menstruacyjnymi, czyli podpaskami, tamponami, wkładkami, nawilżanymi chusteczkami. Skrzyneczka jest otwarta dla każdego, kto potrzebuje skorzystać z jej zasobów bądź ma ochotę wesprzeć akcję, zostawiając w skrzynce produkty higieniczne.
