
W Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej funkcjonuje Izba Przyjęć. Na Izbie Przyjęć pracuje wykwalifikowany personel medyczny, który udziela świadczeń medycznych pacjentom przybyłym samodzielnie lub przywiezionym przez zespół ratownictwa medycznego w wyniku nagłego zdarzenia zdrowotnego.
Czym różni się Izba Przyjęć od Szpitalnego Oddziału Ratunkwego (SOR)?
Izba przyjęć
W przypadku subiektywnego poczucia zagrożenia życia lub w sytuacjach nagłych pacjent ma prawo skorzystać z pomocy doraźnej w szpitalnej izbie przyjęć bez skierowania. W razie konieczności pacjent jest w izbie zabezpieczany medycznie i transportowany do innej, specjalistycznej placówki.
Izba przyjęć nie jest miejscem, w którym udzielane są porady planowe. Świadczenia planowe pacjent może otrzymać w ciągu dnia, w trybie ambulatoryjnym, u swojego lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty.
Izba Przyjęć udziela świadczeń zdrowotnych pacjentom:
- Ze skierowaniem – których stan wymaga natychmiastowej diagnostyki. W ich przypadku lekarz podejmuje decyzję o natychmiastowym przyjęciu na oddział, odmowie lub ustaleniu terminu przyjęcia na oddział do dalszej diagnostyki, ewentualnie o przekazaniu pacjenta do innego szpitala specjalistycznego.
- Ze skierowaniem – z umówionym terminem do planowego przyjęcia.
- Przywiezionym przez Zespół Ratownictwa Medycznego.
- Bez skierowań – którzy trafiają na Izbę w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, jakie nastąpiło w wyniku nagłego zdarzenia lub urazu.

Izba przyjęć w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej
Na terenie Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej działają:
– Izba Przyjęć główna zlokalizowana przy ulicy Wincentego Lipa 2 – Godula;
– Punkt przyjęć zlokalizowany przy ul. Głównej 11 – Bielszowice
Prosimy, by pacjenci zgłaszający się na Izbę Przyjęć mieli przy sobie dokument tożsamości, pełną dokumentację medyczną i informację o aktualnie zażywanych lekach.
Każdy pacjent, który pojawia się na Izbie Przyjęć szpitala, niezależnie od posiadania lub braku skierowania, przechodzi tzw. TRIAGE, czyli wykonywane są mu pomiary podstawowych parametrów życiowych i przeprowadza się z nim wywiad epidemiologiczny.

Szpitalny oddział ratunkowy (SOR)
W szpitalnym oddziale ratunkowym udzielana jest pomoc chorym znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowia i życia, np. z powodu wypadku, urazu, czy też zatrucia. Do szpitalnego oddziału ratunkowego pacjent może zgłosić się bez skierowania.
Uwaga: Szpitalny oddział ratunkowy jest przeznaczony dla pacjentów wymagających pomocy w stanie nagłym, ale nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.
W Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej nie funkcjonuje Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).