
Aktywność fizyczna stanowi niezbędny element zdrowego stylu życia na każdym jego etapie. Pamiętajmy, że zaliczamy do niej nie tylko sport wyczynowy czy lekcje wychowania fizycznego. Będą to także wszelkie aktywności, jakie podejmujemy w domu i poza nim. Monika Piątek, kierownik Działu Fizjoterapii z rehabilitacją przyłóżkową w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej opowiadała seniorom z Klubu Emerytów w Orzegowie o tym jak wprowadzić profilaktykę ruchową z codziennym życiu i czuć się lepiej.

Ruch – profilaktyka dla seniora
Systematyczna aktywność fizyczna jest najlepszą drogą do spowolnienia procesów starzenia się. Zapobiega sztywnieniu stawów i ograniczaniu zakresu ruchów, obniżaniu pracy serca, przeciwdziała osteoporozie, chroniąc kości przed demineralizacją, wpływa na korzystny poziom wentylacji płuc i pochłaniania tlenu przez tkanki. Poprawia równowagę i zapobiega upadkom.
Zapobiega chorobom przewlekłym, takim jak: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, otyłość, hipercholesterolemia. Nie mniej ważny jest jej wpływ na sprawność umysłową i kondycję psychiczną seniorów. Wysiłek fizyczny oddziaływuje pozytywnie na pamięć, uwagę i koncentrację, wpływa na poprawę samopoczucia i obniżenie poziomu stresu. Coraz więcej naukowców uważa także, że może zapobiegać lub opóźniać pojawienie się demencji czy depresji.
- aerobowe (wytrzymałościowe) – czyli poprawiać wydolność tlenowa, np. spacer, taniec, pływanie, jazda na rowerze,
- siłowe (oporowe) – czyli wzmacniać siłęmieśni, np. z wykorzystaniem przyrządów: thera band, cieżarków. Przykładami aktywności wzmacniających siłę mięśniowa są także np. wchodzenie po schodach, czy kopanie ziemi w ogrodzie,
- rozciagające (stretching, inaczej uelastycznienie mięśni) – czyli poprawianie ukrwienia układu motorycznego i gibkość,
- równoważne i koordynacyjne – czyli przyczyniające się do rozwoju ogólnej sprawności i możliwości lokomocji, np: chód do tyłu, na palcach i na piętach, wstawanie z pozycji siedzącej.