Oddział Neonatologiczny

Godula, Pawilon A, piętra 4 i 5

prof. dr hab. n. med. Janusz Świetliński
prof. dr hab. n. med. Janusz ŚwietlińskiOrdynator
Beata Stępińska
Beata StępińskaPielęgniarka Oddziałowa

Oddział dysponuje 44 łóżeczkami, w tym 27 inkubatorami. To 15 stanowisk intensywnej terapii noworodka, 6 stanowisk opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji oraz 6 stanowisk opieki pośredniej dla noworodków niewymagających wsparcia oddechowego.

W ramach oddziału prowadzona jest kompleksowa opieka nad pacjentem w zakresie diagnostyki i leczenia w dziedzinie neonatologii. Oddział powiązany jest z Poradnią Neonatologiczną i podzielony jest na odcinek noworodków i wcześniaków oraz odcinek noworodkowy septyczny. Oddział funkcjonuje w systemie rooming – in, czyli noworodek przez 24 godziny przebywa z mamą na sali ogólnej.

Dla dziecka bardzo ważny jest kontakt z rodzicem, dlatego na naszym Oddziale umożliwiamy kangurowanie, istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia bluz. Stymulujemy też odruch ssania u wcześniaków (darmowe wypożyczenie smoczków, po osiągnięciu przez dziecko 1750 g darmowe smoczki). Prowadzimy także akcja „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Każdy wcześniak przebywający na naszym Oddziale ma swoją przytulankę – ośmiorniczkę. W ramach oddziału funkcjonują również Śląski Bank Mleka Kobiecego i Poradnia Laktacyjna. Oddział zrzeszony jest w European Milk Bank Association (EMBA). Współpracuje z Oddziałem Intensywnej Terapii Noworodka Upsala (Szwecja). Bierzemy także udział w polsko-norweskim Projekcie Badawczym dotyczącym muzykoterapii noworodków przedwcześnie urodzonych oraz w Badaniu START. To małoinwazyjna metoda podaży surfaktantu (LISA) w leczeniu RDSu u noworodków przedwcześnie urodzonych). W 2011 r. rudzka Neonatologia otrzymała prestiżowy III stopień referencyjności, co w praktyce oznacza możliwość leczenia najciężej chorych noworodków i wcześniaków.